Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Sport

‚Vsadím se s vámi o večeři, že mám covid.‘ Tenista Tomic ho měl a poukázal na chabá pravidla v Austrálii

Australan Bernard Tomic během prvního kola Roland Garros hraje proti Marcu Trungellitimu z Argentiny. foto: AP

Toužil se vrátit na velkou scénu. Devětadvacetiletý australský bouřlivák Bernard Tomic chtěl na domácím grandslamu bojovat minimálně v prvních kolech hlavní soutěže, jenže místo toho skončil před třemi dny už v kvalifikaci.
  10:37

Důvod? Dle něj covid-19. „Stále se cítím dost špatně. Cítím se ale hůř psychicky než fyzicky, protože jsem měl opravdu motivaci se vrátit a ukázat australské veřejnosti, že mohu být tenista, jakého ode mne čekali. Jsem zklamaný, že mi v tom koronavirus zabránil,“ řekl dvoumetrový čahoun, který na prvním grandslamu sezony došel nejdále – třikrát – do osmifinále.

Nejlepším výsledkem na turnaji velké čtyřky pak je čtvrtfinále Wimbledonu, kterého dosáhl ještě coby dravý osmnáctiletý teenager.

Drajf ho neopustil. Tedy minimálně, pokud se bavíme o umění dělat show.

Tomic totiž už během prohraného souboje s Rusem Romanem Safiullinem prohlašoval, že „se cítí opravdu zle“ a že má covid.

KOMENTÁŘ: Jako Kyrgiosův bratr. Tomic má za sebou další průšvih na Wimbledonu

Po prvním prohraném setu 1:6 se za stavu 1:2 v tom druhém otočil v přestávce na hlavního rozhodčího a pronesl: „Jsem si jistý, že v příštích dvou dnech budu mít pozitivní test, to vám říkám.“

Když muž na umpiru nereagoval, Tomic pokračoval.

„Když nebudu mít pozitivní test do tří dnů, tak vám koupím večeři, jinak mi ji koupíte vy. Nemohu uvěřit, že se nikdo nenechává testovat, že neexistuje žádné oficiální testování. Nechávají tady hráče chodit po areálu bez testů.“

S ohledem na skutečnost, že dle mužského okruhu ATP je z elitní stovky očkováno 97 hráčů a že se u protinožců řeší už přes týden kauza jednoho z těch neočkovaných, Srba Novaka Djokoviče, jde o hodně ostrá slova.

Navíc když i relativně silně izolovaná Austrálie nyní úpí pod obřím nárůstem nakažených. Jen pro srovnání – zatímco na Silvestra registrovali u protinožců zhruba 8000 nových případů, včera to bylo 175 tisíc nakažených. Dle premiéra Scotta Morrisona chytlo 90 procent nově pozitivních variantu omikron.

Možná i kvůli slovům Tomice oznámil Tennis Australia, který pořádá první grandslam sezony, že nakoupil 40 tisíc rychlých antigenních testů pro každodenní testování zhruba 3000 všech zaměstnanců, hráčů i členů jejich týmů.

Byť samozřejmě představitelé turnaje i státu Victoria tvrdí, že každodenní testování provádí od 28. prosince, kdy do Melbourne Parku vstoupili první členové organizačního týmu...