Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Všichni v depu musí mít helmu, navrhují šéfové týmů F1

Sport

  16:22
NÜRBURGRING (Německo) - Nedělní nehoda s letícím kolem v boxové uličce vyvolala ve formuli 1 bouřlivé diskuse o bezpečnosti. Podle některých šéfů týmů by měli být chráněni nejen mechanici, ale všichni, kdo se během závodu v depu pohybují. Při Velké ceně Německa zranilo kameramana kolo uvolněné z vozu Marka Webbera.

Britský kameraman se uhýbá uvolněnému kolu při formuli 1 v Německu foto: Reuters

"Podle mě by každý v boxové uličce měl nosit na hlavě helmu," řekl šéf Mercedesu Ross Brawn. Jeho kolega Christian Horner z týmu Red Bull, který za nedbalost s Webberovým neupevněným kolem dostal pokutu 30.000 eur (téměř 780 tisíc korun), souhlasil. "Mechanici musejí mít bezpečnostní nehořlavý oblek a helmu a zřejmě nastal čas, aby i ostatní lidé v tomto prostoru byli ochráněni podobně," uvedl Horner.

Z formule Australana Marka Webber odlétá kolo.

Australský pilot Webber se při zastávce v boxu rozjel ještě předtím, než mu mechanici stihli všechna kola pořádně upevnit. Pravé zadní uletělo a trefilo britského kameramana v depu. Muž byl s otřesem mozku, dvěma zlomenými žebry a klíční kostí převezen do nemocnice, kde pobude několik dnů. "Když člověk vidí něco takového, je to příšerný pocit. Vždyť jde o lidský život," dodal Horner.

Letící kolo si přitom při závodech F1 vyžádalo před několika lety dvě oběti z řad traťových komisařů. V roce 2000 zemřel při Grand Prix Itálie v Monze Paolo Ghislimberti, kterého zasáhlo kolo utržené z vozu Němce Heinze-Haralda Frentzena. O rok později v Melbourne přišel podobným způsobem o život Graham Beveridge, jehož smrtelně zranilo kolo, které po nehodě Kanaďana Jacquesa Villeneuvea a Němce Ralfa Schumachera proletělo ochrannou bariérou.

Autoři: ,