17. ledna 2008 18:37 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vstupenky na EURO už od února

Fotbal (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbal (ilustrační foto) | foto: ČTK

Fotbaloví fanoušci si mohou od prvního února objednávat přes internet vstupenky na zápasy českého týmu na červnovém mistrovství Evropy v Rakousku a Švýcarsku. Tolik očekávaná pravidla rezervace po jednání výkonného výboru zveřejnili představitelé svazu s tím, že lístky lze objednávat do 20. února. Při očekávaném vyšším počtu žádostí o majitelích vstupenek rozhodne 3. března počítačový los.

"Pro naše fanoušky je objednávka přes svaz v podstatě jedinou možností, jak se dostat na zápasy české reprezentace. Rozhodně nedoporučujeme shánět vstupenky třeba na černém trhu," řekl předseda svazu Pavel Mokrý.

Příznivci českého týmu se všechny potřebné informace dozví na internetovém portálu svazu www.fotbal.cz, kde si také mohou vstupenky rezervovat. V kalendáři by si měli výrazně zatrhnout první únor, v poledne se spustí rezervační systém. Přesně o 20 dní později rezervace skončí. Nezáleží na tom, kdy byla žádost o lístek podána. "Chceme předejít těm návalům v prvních minutách, kdy systém i kolaboval," uvedl Mokrý s tím, že mezi fanoušky půjdou asi dvě třetiny vstupenek. Zbytek je určený pro potřeby svazu, jeho partnery či jednotlivé kluby.

Vstupenky by měly k majitelům dorazit poštou jako cenina přibližně tři týdny až měsíc před mistrovstvím. Systém je tedy podobný jako před mistrovstvím světa v roce 2006 v Německu. I nyní si může jeden člověk objednat "na hlavu" maximálně čtyři lístky na jedno utkání. "Očekáváme, že zájem bude obrovský. Možná ještě větší než před mistrovstvím světa" mínil Mokrý. Čeští fandové před MS žádali o 140 tisíc vstupenek, přitom svaz jich měl k dispozici z oficiální kvóty 31 tisíc.

Už nyní je jasné, jakým počtem lístků bude svaz disponovat. Na tři zápasy základní skupiny bude mít pokaždé 20 procent stadionu. V praxi to znamená, že na zahajovací duel celého mistrovství, v němž se národní tým v Basileji postaví 7. června proti domácím Švýcarům, budou mít Češi sedm a půl tisíce lístků. Na zbývající zápasy v Ženevě proti Portugalsku a Turecku to bude pět a půl tisíc lístků.

Známá je i jejich cena. Na první utkání se Švýcarskem stojí od nejnižší do nejvyšší kategorie 2150, 4850 a 7000 korun, vstupenky na duely s Portugalci a Turky vyjdou na 1500, 2450 a 3250 korun. Svaz má nejvíc vstupenek prostřední kategorie. Ve hře je i možnost, že by získal pro fanoušky více lístků, jako tomu bylo před šampionátem v Německu, kdy nakonec obdržel na každý zápas o dva tisíce vstupenek víc. "Budeme o tom ještě jednat, ale ta rezerva tentokrát zřejmě nebude tak velká," řekl Mokrý.

Během února už na internetu bude možné objednávat "naslepo" vstupenky také na vyřazovací část turnaje. Například nejdražší lístek na finále stojí 15 tisíc korun. K fanouškům by však nedorazily přímo lístky, ale zatím pouze "vouchery", které bude možné až na místě vyměnit na vstupenku. Je to pojistka pro případ, že by český tým třeba ze skupiny nepostoupil, žadatel by pak dostal peníze za nevyzvednutý lístek zpět na svůj účet.
Lidovky.cz