Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vylepšené EPO již není nezjistitelné

Sport

  17:03
PRAHA - Díky spolupráci Světové antidopingové agentury (WADA) a farmaceutické firmy Roche byla odhalena vylepšená verze krevního dopingu EPO označovaná jako CERA. Tato látka byla dosud považována za nezjistitelnou. Prvním odhaleným a potrestaným sportovcem, který nový typ dopingu užil, je cyklista Riccardo Ricco.

Michaela Rasmussen foto: AFP

Základním principem tohoto typu dopingu je rychlejší okysličování krve. Lidský hormon erythropoietin, zkráceně EPO, umožňuje tvorbu červených krvinek. Lze jej vyrobit uměle a při nitrožilním podání dochází ke zvýšení výkonnosti organismu, v kterém se začne tvořit více červených krvinek nesoucích kyslík, tedy energii. Ve sportu je zakázán již od roku 1989.

CERA (Continuous erythropoietin receptor activator) je třetí generací EPO
Oproti předchozímu typu EPO obsahuje polyetylen glycol, díky němuž vydrží déle v těle, poločas rozpadu se z 25 hodin zvýšil na 80 až 120 hodin. Pro dosažení dostatečného účinku stačí CERA užít jednou až dvakrát za měsíc, zatímco EPO se bere až třikrát týdně.

CERA není na trhu příliš dlouho. Lék s obchodním názvem Micera se do distribuce v USA dostal teprve loni, v Evropě se prodává od začátku tohoto roku. První informace hovořily o tom, že látku není možné nalézt v klasických vzorcích moči. Jenže antidopingová agentura WADA spolupracuje s výrobci léčiv potenciálně zneužitelných ve sportu a její odborníci mají možnost látky prozkoumat ještě před samotným uvedením na trh. Při vývoji CERA navázala WADA spolupráci s firmou Roche. Do látky, kterou je možno použít jako krevní doping, byla umístěna molekula, díky níž je nyní možno pomocí dopingových testů přítomnost CERA zjistit.

Podezřelí jsou především cyklisté
Někteří cyklisté na květnovém závodě Giro d´Italia podle odborníků již nový doping užívali. První ryba v sítích antidopingových komisařů ale uvázla až při Tour de France o dva měsíce později. Elitní italský závodník Riccardo Ricco se nařčení z dopingu dlouho bránil, nakonec se ale přiznal a za svůj prohřešek obdržel dvouletý distanc. Další provinilce odhalilo nedávné opětovné testování vzorků odevzdaných během závodu. Pozitivní testy měli Riccův krajan Leonardo Piepoli a také vítěz obou časovek na Tour Němec Stefan Schumacher.

V příštích dnech mohou přibýt další odhalení. Podle šéfa Francouzské antidopingové agentury AFLD Pierra Bordryho testuje jeho laboratoř vzorky více než desítky cyklistů, u nichž komisaři dříve pojali vážné podezření, že obsahují CERA, ale ještě to nemohli dokázat.

Na základě těchto skutečností se Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na kongresu v Lausanne rozhodl znovu přezkoumat všechny vzorky odebrané sportovcům při olympijských hrách v Pekingu. Během srpnové olympiády bylo přímo v Pekingu provedeno téměř 5000 testů, z toho bezmála tisícovka krevních. Prozatím bylo užití nepovolených podpůrných prostředků prokázáno u čtyř sportovců a šesti koní. V souvislosti s Pekingem se hovoří také o genovém dopingu.

Autor: