12. srpna 2010 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vyvíjím sama na sebe tlak, přiznává semifinalistka Wimbledonu Kvitová

Petra Kvitová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová. | foto: Reuters

PRAHA Od té doby, co její spanilá cesta Wimbledonem skončila až v semifinále, nevyhrála jediný zápas. "Ale snažím se si z toho nedělat moc velkou hlavu, i když vím, že by se mi výhra hodila," přiznává sama před turnajem Masters v Montrealu.

Do Severní Ameriky odlétá dnes a vydrží tam až do zářijového US Open. "Pamatujete? Tam jsem loni došla až do čtvrtého kola. Můžu to zopakovat," říká 30. hráčka světa.

Vy si opravdu věříte, že můžete na dalším grandslamu dokráčet znovu tak daleko?
Já teď nevím, ale co mohu slíbit, je to, že se na US Open snažím vyladit formu. Všechno začne už teď v Montrealu, kde je taky beton. Já mám tenhle povrch docela ráda, jen jde o to, že si na něj musíte postupně zvyknout.

Takže i tohle jsou příčiny vašich porážek po travnatém Wimbledonu?
Těžko říct, ale může to tak být. Máte tam jinou rychlost míčku, odskok, timing. Navíc taky dva zápasy z těch tří byly vyrovnané – prohrála jsem smolně ve třech setech.

Serena Williamsová a Petra Kvitová.

Soupeřky si na vás zřejmě začaly dávat větší pozor.
Na sobě to příliš necítím, zaměřuju se hlavně na sebe. Vždycky se přece snaží každý vyhrávat... Ale je pravda, že teď chodím do turnajů jako nasazená, což se mi dřív nestávalo. Nejsem na to úplně zvyklá, je to trochu něco jiného.

Je pro vás složitější hrát v pozici papírové favoritky?
Je. Dřív jsem mohla jenom překvapit, a když to nevyšlo, nic se nestalo. Teď to v podvědomí trochu mám. Možná si jen sama na sebe ten tlak zbytečně sugeruju, i když mé okolí ho na mě nevyvíjí. Dobře ví, jak těžké bývá v tenise pravidelně vyhrávat.

Děláte si z porážek velkou hlavu? Trenér o vás říká, že se snažíte spíš hledět dopředu a na nezdary příliš nehledět.

Bilance po Wimbledonu

Turnaj v Portoroži
Vöegeleová (98. ve svět. žebříčku) - KVITOVÁ (2. nasazená) 7:5, 6:2

Turnaj v Istanbulu
Sevastovová (57. ve svět. žebříčku) - KVITOVÁ (2. nasaz.) 6:0, 0:6, 6:4

Turnaj v Kodani
Cirsteaová (63. ve svět. žebříčku) -­KVITOVÁ (3. nasaz.) 4:6, 6:2, 6:4

To je pravda. Po zápase smutná určitě jsem, trochu to se mnou zamává, ale v tenise se nesmíte otáčet a hrabat se v minulosti. Já si spíš říkám: Na příštím turnaji máš možnost to napravit. Že se mi to zrovna teď nedaří, je druhá věc.

Jak potom dokáže neznámá tenistka na Wimbledonu najednou tak zazářit?
Každá hráčka se připravuje především na grandslamy, to je její vrchol. A já k němu směrovala veškerou svou přípravu. Musí vám hrát všechno dohromady, abyste došli tak daleko. Potom můžete překvapit, i když nejste favorit.

A vy jste tušila o svých schopnostech?
Někteří lidé kolem mě mi říkali, že na to mám, dojít někam daleko. Ovšem že se mi může povést to, co na Wimbledonu, to jsem netušila... Ono je někdy těžké najít, z čeho přesně můžete těžit, ale pokusím se na US Open udělat další úspěch.

A co když teď v Montrealu utrpíte už čtvrtou porážku v prvním kole za sebou?
Tak se z toho nezhroutím... Takhle to holt je, nemůže se dařit pořád. Budu v pohodě.

Povězte, máte vy před svými zápasy vůbec trému?
Mám, především před tím startem do turnaje. To pak hraju s trenérem karty nebo si pustím iPod. Snažím se co nejvíc odreagovat.

Kotyza, kouč Kvitové

"Petra je v trochu jiné situaci – na rozdíl od dřívějška, kdy hrála zespoda, bývá teď v turnajích nasazená, což je pro ni náročnější. Tři porážky? Hlavu bych si s tím zatím nedělal. Takovou sérii nemá poprvé, jen je nyní trochu více na očích. Ale mě zajímá především předvedený výkon a já u ní vidím, že kvalita její hry zase postupně stoupá. Ona byla vždy limitovaná kondicí, na které stále pracujeme. Stejně jako na servisu, který sice už zlepšila, ale musí podávat ještě líp. I nevynucených chyb dělá už méně, což je pozitivní. Věřím, že se ­zase brzy zvedne a ukáže to."

Najdete na Lidovky.cz