Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vzkaz Synka Antošové na Primátorkách: Makej a vytrvej

Sport

  12:30
PRAHA - Vypadalo to, že jej budou muset vynést z lodi. Devětadvacetiletý David Jirka, veslovod posádky pražské Dukly, ještě při dekorování vítězů 98. ročníku slavných Primátorek nebyl schopen slova. "Tři sta metrů před cílem jsem myslel, že neudržím veslo, jak jsem měl tuhé ruce," vydechl potom. Dukla v neděli utrhla 32. primátorský triumf v řadě. Podobně jako loni, kdy zaskočili nepárové kolegy, tvořili sestavu pároví veslaři, kteří jinak pracují se dvěma vesly.

98. ročník pražských Primátorek (Jitka Antošová v akci). foto: ČTK

"Byl to jeden z nejtěžších závodů, co jsem kdy jel. Ti mlaďoši se nás drželi jako klíšťata, vyhráli jsme silou vůle," prohlásil po těsném vítězství David Jirka, poslední veslující pamětník slavného stříbra české párovky z OH v Aténách 2004. "Na značce 1250 metrů už jsem pomalu počítal s prohrou, naštěstí jsme odrazili jejich nástupy," dodal.

Nepároví veslaři Dukly dali přednost reprezentační přípravě. Kdo tedy jsou ti odvážní, jejichž loď projela cílem s odstupem pouhé vteřinky, což činí možná tři metry? Mladíci, rovněž členové Dukly, startovali pod hlavičkou "reprezentační osmiveslice". Věkový průměr? Necelých dvacet let.

98. ročník pražských Primátorek.

"Ještě šest set metrů před cílem jsme jeli vedle sebe. Strašně jsme chtěli vyhrát, jenže pak nás favorité brutální silou zlomili. Ale kluci jsou mladí a otřepou se z toho," líčil za cílem dvoukilometrové trati 53letý Oldřich Hejdušek. Právě on s trenérem Petrem Blechou mladíky připravuje a pro Primátorky coby rekordman v počtu vítězství (21) opět usedl ke kormidlu.

Co vzkázal Synek Antošové

"Tahle loď je naše budoucnost," zasnil se na břehu šéf veslařského svazu Jiří Kejval. Sestava, jejíž základ tvoří čtyřka, čtvrtá z loňského MS do 23 let, se má na letošním mistrovství světa probít na olympiádu v Londýně. Což značí skončit do sedmé příčky. "Budou to mít strašně těžké, proti nim pojedou ostřílení borci. Skončit do sedmičky, to je vražda," použil veslařskou hantýrku David Jirka.

"To víme, jsme jasně nejmladší v poli světových osmiveslic. Podle našich propočtů by mělo být devět posádek lepších, ale chceme se s tím porvat, v tom jsou kluci zajedno," pokýval hlavou Hejdušek. Další důvod, proč předseda Kejval sní olympijský sen o osmě? "Naposledy jsme měli tuhle loď na olympiádě v Barceloně 1992."

98. ročník pražských Primátorek (Synek v akci). 

Dvakrát slavila Jitka Antošová – v závodě skifařek a poté ve vítězné osmiveslici Slavie. Její slavná soupeřka Miroslava Knapková usedla pouze do stejné osmy. "Letos jsem vyhrála oba kontrolní závody a byla jsem lepší i na regatě Světového poháru v Mnichově," naznačila Antošová, jež jinak reprezentuje na dvojskifu se sestrou Lenkou, že pokukuje po skifu.

"Mirka se po nemoci zlepšuje a sestry Antošovy po loňském čtvrtém místě mohou na mistrovství světa dosáhnout na medaili. O postupu obou lodí na olympiádu nepochybuji," povídal šéftrenér reprezentace Přemysl Panuška. "Ve snaze o skif makej, vytrvej – a dočkáš se," vzkázal Antošové Ondřej Synek, vítěz závodu skifařů. Před lety podstoupil podobný boj s Václavem Chalupou i činovníky. Vytrval a nedávno jej vyhlásili světovým veslařem loňského roku.