Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Přijde vítěz Velké kvůli dopingu o triumf? Podezřelý vzorek budou zkoumat Britové

Sport

  18:24aktualizováno  18:54
PRAHA - Analýzy vzorků B z dopingu podezřelých koní trenéra Stanislava Popelky se uskuteční v Central Laboratory v Newmarketu. Vzorky vítěze letošní Velké pardubické Nikase a nejrychlejšího koně v Křišťálovém poháru Čáriraye byly do Velké Británie odeslány v pátek. Uvedl to v tiskové zprávě Jockey Club ČR.

Vítěz Marek Stromský na koni Nikasovi. foto: ČTK

Nikas a Čáriray jsou dva ze tří koní podezřelých z dopingu po dostihovém víkendu v Pardubicích z 10. a 11. října, kdy bylo odebráno osm vzorků.

Všechny vzorky A zkoumala laboratoř v Kolíně nad Rýnem a výsledky zná Jockey Club od pondělí.

Zjištěnou zakázanou látku nezveřejnil. Česká televize s odvoláním na dobře informovaný zdroj uvedla, že šlo o alkaloidy kofein a theobromin, obsažené v kávě a čokoládě.

Nikas prý dostal zakázané látky omylem při krmení několik hodin před startem Velké pardubické, zřejmě bez vědomí trenéra Popelky.

Pocházely z výživového doplňku od polského dodavatele, jehož výrobce ale varuje před podáním těsně před dostihem.

Trenér Popelka požádal o provedení analýzy vzorku B. „Včetně zjištění konkrétního množství nedovolené látky,“ uvedl v prohlášení prezident Jockey Clubu Jiří Charvát.

„Výsledky kvantitativní analýzy umožní usoudit na závěr, s jakým cílem či jakým způsobem byly látky podány. Zda jako následek medikace, kontaminace z prostředí atd. Ze strany Jockey Clubu ČR lze učinit další kroky až po obdržení výsledku analýzy vzorku B,“ řekl s tím, že o sankcích pak rozhoduje Pořádková komise.

Nedělal bych z toho kovbojku, trenér není praštěný, říká o dopingu na Velké Váňa

Nikasovo vítězství ve slavném dostihu vyneslo jeho majiteli Petru Kupkovi prémii dva miliony korun, o tu by po diskvalifikaci přišel.

Délka zkoumání se odhaduje na tři týdny a v případě potvrzení dopingu hrozí koním diskvalifikace, což by se kvůli dopingu ve Velké pardubické stalo poprvé.

Pořadatel Velké pardubické uvažuje o tom, že bude požadovat kompenzaci od stáje za poškození pověsti dostihu.

„Pak bychom určitě bránili dobré jméno dostihu v Pardubicích nějakým právním postupem,“ řekl ČT předseda Dostihového spolku Pardubice Michael Skalický.

„Podávání podpůrných látek koním ať s cílem zvýšit jejich výkonnost, nebo snížit bolest při sportovním výkonu je v dostihovém sportu největším proviněním.

Jak z hlediska formálně právního, tak i morálního,“ uvedl Charvát, který je majitelem stáje stejného jména a vlastní například úspěšného hřebce Chardonney Tcheque.

Nikas i Čáriray jsou připravováni v Srdéčku u Hvozdu na Prostějovsku a trenér Popelka si neumí vysvětlit, jak se do nich zakázané látky dostaly.

„Kdo dá koni doping, je idiot“

„Vzhledem k tomu, že existuje tolik různých věcí, které se mohou do koně dostat, a předpisy jsou tak přísné, tak opravdu nevím,“ citoval zdrceného Popelku server iDnes.

Vědomý doping trenér vylučuje. „Kdyby někdo dával vědomě koni doping, tak by to musel být idiot. Přece nepodám koni zakázanou látku, když vím, že po dostihu půjde na prohlídku,“ uvedl Popelka.

Charvát ve zprávě uvedl, že letos vyzval antidopingovou komisi ke zdvojnásobení počtu kontrol. Těch podle něj letos bylo 73, loni 35 a před dvěma lety 37.

„Tyto kontroly měly mít výrazně preventivní charakter, protože poslední prokázané použití zakázaných podpůrných látek v České republice bylo zjištěno v roce 2011,“ uvedl Charvát.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...