28. listopadu 2012 13:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Veselého Washington zkouší léčit krizi výměnou názorů

Trenér basketbalistů Washingtonu Wizards Randy Wittman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér basketbalistů Washingtonu Wizards Randy Wittman | foto: ČTK

WASHINGTON Fanoušci basketbalistů Washingtonu Wizards mají jen málo důvodů věřit, že na tom jejich tým může být v NBA ještě hůř. Jak by tak mohli, když po dvanácti porážkách v řadě obklopuje klub Čecha Jana Veselého dusivá atmosféra. Cena lístků klesla tak nízko, že je příznivci na internetu nabízejí za pouhé dva dolary. Situaci se proto snaží řešit trenér Randy Wittman. Před včerejším tréninkem svolal poradu, na které si kolektiv všechno vyříkal

"Přišel do šatny a zeptal se nás, co si o tom všem myslíme," vypráví Bradley Beal. První se prý ozval Martell Webster a řekl trenérovi, že kouč není za krizi zodpovědný. "Nejste na hřišti, ale my ano. To my musíme vítězit," tlumočí Beal spoluhráčova slova.  A pak se spustila bouřlivá diskuze, díky které se mělo uvolnit napětí v týmu.

Basketbalisté si postěžovali na neustálé změny herních úkolů a časté otřesy v základní sestavě. "Konečně jsme ze sebe mohli dostat tu frustraci. Normálně bychom trenéra s našimi výhradami nekonfrontovali, to se nedělá. Ale teď jsme od něj tu příležitost dostali. Bylo osvobozující zjistit, že jsme všichni na stejné lodi. A následný trénink byl nejveselejší za hodně dlouhou dobu," přiznává Beal. "Podařilo se nám to udržet v mezích slušnosti a přátelsky si popovídat," souhlasí Wittman.

Washington vyhrál jediný titul v NBA v roce 1978. Do play off to dotáhl naposledy před čtyřmi lety. Nový ročník začal před měsícem a Wizards od té doby nevybojovali ani jedno vítězství. Naopak o čtyři utkání překonali loňský nejhorší vstup do sezony, který čítal osm proher za sebou. Jsou nejhorším týmem v soutěži, mají zdaleka nejslabší ofenzivu a zraněnou největší hvězdu Johna Walla.

Já se hráče snažím připravit, ale vítězit musí sami, říká kouč

I další opora Nené se po krátkém návratu uchýlila zpátky na seznam marodů. "Ale nikdo nás kvůli tomu nebude šetřit a litovat. Proto musíme dál bojovat. Bylo opravdu důležité všechno si vyříkat. Mám za úkol jim naslouchat a připravit je na utkání. Ale vítězit už musí sami," burcuje Wittman.

Přes všechny potíže stále chodí na utkání Washingtonu tisíce lidí. Může za to právě extrémně nízká cena vstupenek a zarputilost většiny z osmi tisíců majitelů permanentek, kteří si za svoje peníze chtějí užít alespoň nějakou zábavu. "Stále věřím, že bude lépe. Neopustím svůj tým, když chodím na zápasy už od roku 2000, kdy mi bylo devět," řekl deníku Washington Post oddaný fanoušek Nolan Walter.

Přece jen ale dávají diváci svou nespokojenost najevo alespoň jedním velkým gestem. Při nástupu soupeřů před začátkem každého utkání NBA se spustí bouřlivý potlesk, jen v hale Washingtonu je hrobové ticho. Změní to Wizards už dnes v noci, kdy je čeká utkání s Portlandem Trail Blazers?