Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Williamsová nestačila ve finále na Stosurovou

Sport

  0:09aktualizováno  0:41
NEW YORK - Tenistka Samantha Stosurová vyhrála US Open a získala svůj premiérový grandslamový titul. Australanka dnes ve finále nečekaně hladce porazila favorizovanou americkou hvězdu Serenu Williamsovou ve dvou setech 6:2 a 6:3 za hodinu a třináct minut.

Williamsová a Stosurová foto: Reuters

Stosurová se stala první Australankou po 38 letech, která vyhrála US Open.

Před ní to naposledy dokázala Margaret Courtová v roce 1973. Díky triumfu se rodačka z Brisbane posune v žebříčku WTA z desátého na sedmé místo světa.

"Měla jsem jeden ze svých nejlepších dnů v životě a bylo štěstí, že to vyšlo zrovna na dnešek," řekla sedmadvacetiletá Stosurová při slavnostním vyhlášení. "Nevím, co říci. Ale ano, myslím, že takhle jsem si ten pocit představovala," usmívala se.

Vysoce favorizovaná Williamsová, která neztratila před finále ve Flushign Meadows ani set, sice vstoupila do utkání tvrdým esem, ale i Stosurová vzápětí potvrdila, že servis patří mezi její přednosti. Australanka hrála pestřeji, využívala zkušeností ze čtyřhry a bodovala na síti. I díky tomu získala první brejk utkání a vedla 2:1.

Loňská finalistka Roland Garros Stosurová mohla přidat další brejk v páté hře, ale uspěla až v sedmé. Australanka téměř nechybovala, mixovala čopovaný bekhend s liftovaným, lépe se pohybovala, a proto získala za třicet minut první set.

Na začátku druhé sady přišla Williamsová hloupě o podání, jelikož si při brejkbolu Stosurové zakřičela "Come on!" v momentě, kdy ještě nebyla výměna u konce. Proto rozhodčí přiřkla bod Australance, která tak vedla 1:0 a podávala. Obecenstvo pískalo, Williamsová si stěžovala a dostala od rozhodčí varování. Ve vypjaté atmosféře se nabuzená Američanka opírala tvrdě do míčů a získala ztracený brejk zpět.

Williamsová: Jsem šťastná a plná emocí

O pauze při vedení 2:1 si rozezlená Williamsová málem vysloužila další varování a mohla přijít o fiftýn za další slovní výpady na rozhodčí. "Vůbec se na mě nekoukejte. Varování za to, že jsme řekla svůj názor. Jsme v Americe," říkala nahlas.

Při vyhlášení k situaci ironicky dodala: "Dala jsem vítězný úder, ale to se nepočítá..." Zároveň ale připustila, že ten jeden míč zápas nerozhodl.

Paradoxně situace do jisté míry poškodila Stosurovou, která na chvilku přestala hrát agresivně a zaskočena situací, za níž nemohla, vypadla z rytmu. Srovnala se včas, aby ve čtvrté hře odvrátila další dva brejkboly a znovu se zklidnila.

Stosurová vítězku US Open z let 1999, 2002 a 2008 přehrávala přesnější hrou a od stavu 2:3 získala čtyři hry po sobě. Zápas dokončila díky skvělým returnům a nátlakové hře při podání Williamsové. Při třetím mečbolu dala turnajová devítka Stosurová nechytatelný return, klekla na kolena a začala se radovat.

"Snažila jsem se, co to šlo, ale ona hrála opravdu výborně. Je skvělá," ocenila mladší ze sester Williamsových Stosurovou, ale sama mohla být na sebe pyšná. Kvůli zranění po loňském Wimbledonu a následných zdravotních potížích totiž téměř rok nehrála. Musela na dvě operace, plicní embolii u ní lékaři objevili na poslední chvíli a byla v ohrožení života. Na kurty se vrátila až letos v červenci.

"Před šesti měsíci jsem byla v nemocnici a ani nedoufala, že bych tady mohla stát. Začínám brečet, jsem šťastná a plná emocí," řekla Williamsová.

Autor: