Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Parádní premiéra baseballistů. Češi si po otočce v závěru poradili s Čínou

Češi slaví premiérové vítězství na prestižním turnaji World Baseball Classic. foto: Lenka Brožová/ČBA

Do utkání vstoupili lépe, v dohrávce sedmé směny však přišli čeští baseballisté o jednoznačné vedení. Díky tříbodovému homerunu Martina Mužíka ale nakonec tým pod vedením Pavla Chadima urval zasloužené vítězství 8:5 nad Čínou a slaví vydařenou premiéru na prestižním World Baseball Classic. K výhře přispěl i precizní výkon nadhazovače Marka Minaříka.
  8:15aktualizováno  9:09

„Tohle byla ukázka absolutní soudržnosti celého týmu a víry do poslední chvíle,“ překypoval radostí po zápasu trenér Chadim.

Výhrou nad Čínou udělali Češi výrazný krok k udržení mezi baseballovou elitou. Týmy do čtvrtého místa v pětičlenných skupinách totiž budou mít jistotu startu na příštím WBC v roce 2026.

„To je náš hlavní cíl, proto nesmíme skončit poslední,“ předesílal před startem turnaje kouč Chadim. Jeho svěřenci k jeho splnění udělali první důležitý krok.

Češi měli ostrý nástup, Vojtěch Menšík odpálil první nadhoz utkání a posléze doběhl pro bod stejně jako hvězdný Eric Sogard. Ve třetí směně zvýšil české naděje Matěj Menšík, který homerunem suverénně navýšil vedení už na 3:0. Chvályhodným výkonem podpořil tým i nadhazovač Daniel Padyšák, který čtyři směny nedal pálkařům Číny šanci.

V páté směně „odevzdal“ nadhazovač Martin Schneider tři mety zdarma, díky čemuž Číňané dotlačili první bod, později po odpalu Filipa Smoly však zvýšil na 4:1 William Escala, jeden ze čtyř Američanů, kteří český tým před turnajem posílili.

Schneidera se rozhodl po 49 nadhozech trenér Chadim stáhnout, aby olomouckého hasiče mohl použít i v dalších zápasech. Kdyby Schneider provedl 50 a více nadhozů, musel by podle pravidel WBC absolvovat povinný čtyřdenní odpočinek.

Vystřídal ho devatenáctiletý Michal Kovala, kterému na ukončení šesté směny stačil jeden nadhoz. Hned vzápětí ale přišla největší krize, mladému Čechovi se nedařilo a soupeři dovolil čtyřikrát odpálit a srovnat. Po nepřesvědčivém výkonu Kovaly přišel na nadhazovačský „kopec“ zkušený Minařík, jenž po nechyceném míči pustil jeden bod a Češi poprvé v zápase museli dotahovat jednobodovou ztrátu 4:5.

V osmé směně vyšli baseballisté naprázdno, v deváté však naplno udeřili. Chytač Martin Červenka dostal metu zdarma, Menšík se následně opřel do dvoumetového odpalu natolik, že Číňané vystřídali nadhazovače. Jejich tah jim ale příliš nevyšel, Mužík jeho první nadhoz poslal přes hrazení a homerunem stáhl tři body. Poté ještě skóroval střídající běžec Marek Krejčiřík, Minařík už zápas doházel jistě a Češi mohli slavit premiérové vítězství ve skupině B.

V té má národní tým před sebou ještě tři zápasy, v sobotu se postaví proti favorizovaným Japoncům (11:00 SEČ), poté se utká s Korejci a Australany. Dva nejlepší týmy postoupí do čtvrtfinále.

Skupina B 10. 3. 2023 4:00
Česko : Čína 8:5
Sestavy:
Nadhazovač: Padyšák (starter), Schneider (od 5. směny), Kovala (od 6. směny), Minařík (od 7. směny) – Pálkaři: V. Menšík, Sogard, Chlup, Červenka, M. Menšík, Mužík, Escala, Zýma, Smola – Lavička: Dubový, Grepl, Hajtmar, Kubica Prokop, D. Vavruša
Sestavy:
Nadhazovač: Čao (starter), Čeng (od 1. směny), Carter (od 3. směny), Lin (od 6. směny), Kung (od 7. směny), Ťü (od 9. směny) – Pálkaři: P. Liang, J. Jang, Masago, Čchen, Čchang, Cchao, Kou, Luo, Luan – Lavička: Čchen, Chan, N. Li, W. Li, R. Liang, Lu, Lyu

Počet diváků: 150 (Češi)

Přejít na on-line reportáž

Tabulka

Tým Z V P S B
1. Japonsko 2 2 0 21:5 100
2. Česko 1 1 0 8:5 100
3. Austrálie 1 1 0 8:7 100
4. Korea 2 0 2 11:21 0
5. Čína 2 0 2 6:16 0
Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat