Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Za ocenění vdečím kolektivu, tvrdí skromně Jirásek

Předseda ČOV dnes také ocenění předával, mimo jiné i Jiřímu Raškovi a Daně Zátopkové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČOV dnes také ocenění předával, mimo jiné i Jiřímu Raškovi a Daně Zátopkové. | foto: ČTK

PRAHA Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek dostal na dnešním slavnostním plenárním zasedání při příležitosti 110. výročí založení nejvyššího českého sportovního orgánu Olympijský řád, nejvyšší individuální ocenění Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

Medaili barona Pierra de Coubertina obdržel Emanuel Bosák, dlouholetý funkcionář a někdejší předseda ČOV. Ve Velké aule Karolina Univerzity Karlovy se sešla při slavnosti generalita českého sportu. Pro medaili Tibi Gratias, v překladu Díky Tobě, si přišli olympijští vítězové - bývalá oštěpařka Dana Zátopková, skokan na lyžích Jiří Raška, oštěpař Jan Železný, kanoista Martin Doktor či desetibojař Roman Šebrle.

Oceněni stejnou medailí byli mimo jiné také slavná gymnastka Věra Čáslavská, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, kajakářka Štěpánka Hilgertová či střelkyně Kateřina Emmons. Všichni se z účasti na slavnosti omluvili. Premiérovou cenu Oty Pavla dostal novinář Jaroslav Šálek.

Olympijský řád, řetěz s olympijskými kruhy a olivovou ratolestí, je udělován od roku 1974 za mimořádné zásluhy o rozvoj sportu a olympismu a Jirásek jej obdržel od prezidenta Evropských olympijských výborů Patricka Hickeyho.

"Každý říká, že ceny jsou dílem kolektivu a já to musím potvrdit," poukázal Jirásek na důvěru a dobré postavení ČOV v mezinárodním měřítku. "Jinak bych tu asi nebyl. Mám štěstí, že jsem zrovna předsedou," uvedl. Jirásek je ve své funkci už čtvrté volební období od roku 1996, je zároveň členem předsednictva Svazu lyžařů České republiky a členem předsednictva Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Za největší úspěch ve funkci považuje skutečnost, že dokázal udržet ČOV bez politických a obchodních vlivů. "Na to můžu být hrdý, že i po stránce komerční jsme seriózní partner. Možná to ale vypadá, že jsem toho za dvanáct let moc neudělal," žertoval.

Přemítal na tím, jestli si cenu vůbec zaslouží. "Možná ani ne. Možná to mělo být na odchodnou s tím, že to musím ještě tři a půl roku vydržet," připomněl, že jeho volební období končí po hrách v Londýně 2012. "Bránil jsem se tomu dostávat ocenění, když jsem ještě ve funkci," dodal Jirásek, jenž ani neví, zda cenu nechá doma. "Spíš patří do muzea, ale doma se s ní pochlubím," usmíval se.

Olympijský řád v minulosti obdrželi mimo jiné gymnastka Věra Čáslavská, vytrvalec Emil Zátopek i jeho žena Dana, diskař Ludvík Daněk či Železný, zároveň člen MOV a člen výkonného výboru ČOV.

Medaile Pierra de Coubertina se uděluje osobnostem, které svou činností významně přispěli k rozvoji sportu a olympijské myšlenky. Pětaosmdesátiletý Bosák byl v 60. letech proděkanem pražské Fakulty tělesné výchovy a sportu a také dlouholetým členem Mezinárodní atletické federace IAAF. Kromě předsedy ČOV byl také předsedou Československého svazu tělesné výchovy.

Prvním držitelem Medaile Pierra de Coubertina se v roce 1997 stal tehdejší předseda MOV Juan Antonio Samaranch.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...