Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záhrobskou čeká ostrý start SP. 'Chci se poprat o malý glóbus,' plánuje

Sport

  10:00
PRAHA - S novou tyrkysovou kombinézou ozdobenou motivy květů připomínajících hořec. Takhle oblečená vtrhne lyžařka Šárka Záhrobská (25) již za tři dny mezi branky úvodního slalomu Světového poháru ve finském Levi.

Šárka Záhrobská představuje novou kombinézu foto: ČTK

Ve slalomu jste z tratí Světového poháru nevypadla již pět let, což je mezi lyžaři naprostý unikát. Jak si svoji jistotu na svazích vysvětlujete?
Je pravda, že ve slalomu mám hodně stabilní výkony. Bude to tím, že jsem vyježděná, mám za sebou tisíce tréninkových hodin a branek. Byla bych ráda, kdybych v tomhle pokračovala dál a posunula se ještě výš...

Očima trenéra

> V čem tkví její síla. Šárka má velice silnou psychiku, což je ve slalomu hrozně důležité. Navíc má talent, a k tomu ještě ohromně natrénováno. I proto prakticky nevypadává, v čemž je naprosto jedinečná. Její snad více než 90procentní úspěšnost nemá z lyžařů vůbec nikdo.

> Jak se měnil její styl pro obří slalom. Neměnili jsme styl, ale základ techniky. Zjednodušeně a velmi laicky řečeno dělá trochu odlišný pohyb už nad bránou, takže si najíždí trochu jiným směrem, čímž může zvětšit rozsah pohybu a jet agresivněji.

> O důležitosti citu. Šárka jezdí agresivněji, ale nejdůležitější je, aby jí zůstala lehkost pohybu a mimořádný cit.

> Jak vnímá první společný slalom. Pro mě je nejdůležitější, když vidím, jaké má Šárka sebevědomí a jak poctivě trénuje. A také aby zůstala zdravá, aby fungoval náš tým a management. Jestli první slalom dopadne dobře, nebo ne, o tom teď nepřemýšlím. Vím ale samozřejmě, že ve sportu se může stát cokoliv.

... nejlépe až k malému glóbu za celkové vítězství ve slalomu ve Světovém poháru, že ano?
Jestli chci získat malý glóbus, musím jezdit pořád stabilní výsledky na bednu a nevypadávat. Zároveň ale také vím, že když se mi dejme tomu dva závody nepovedou, pořád mi ještě zůstává šance.

Co je složitější – uspět na únorovém mistrovství světa v německém Ga-Pa nebo získat onen malý glóbus?
Hrozně těžko se tyhle dvě soutěže srovnávají. Mistrovství světa je ohromně těžké, protože tam člověk musí prokázat formu v jediném závodě. Stačí malá chyba v prvním kole a na medaili můžu zapomenout. V Ga-Pa bych samozřejmě o medaili bojovala ráda. Kdyby se mi ji podařilo na světovém šampionátu získat počtvrté za sebou, bylo by to úžasné.

Nedávno jste prohlásila, že nelyžujete jen kvůli výsledkům, ale hlavně pro radost z pohybu na lyžích. Což by mohlo svádět k myšlence, že vás výsledek až tak netrápí...
Mám radost, když si lyžování užívám a vnímám, jak tělo funguje a já využívám všechny síly, které na mě v obloucích působí. Pocit je sice důležitý, ale jsem závodnice a chci samozřejmě pokaždé uspět.

Proč se vám právě ve slalomu tak výjimečně daří?
Těžko říct. Snad je to tím, že se jedná o nádhernou disciplínu, o jakýsi balet na lyžích. Na slalom se hezky kouká, jde mi to v něm a baví mě. Úplně jsem se do něho zamilovala.

Když už jste použila výraz balet na lyžích, váš nový trenér Pavel Šťastný o vás dříve prohlašoval, že jste baletku skutečně připomínala. Už jí ale prý nechcete být...
Jezdím už dynamičtěji a agresivněji. Takže teď jde hlavně o to, aby mi při téhle proměně zůstala moje lehkost. Já tedy doufám, že ji neztratím.

Ve středu odlétáte do Finska, kde vplujete do kolotoče Světového poháru. Kdy se znovu vrátíte domů?
Po neděli se tu objevím na jediný den a pak až téměř do Vánoc budu trávit čas na závodech v Americe a v Kanadě.

Je známo, že na olympiádu už vás nepřipravoval otec, který se o vás dlouhé roky staral. Jak často se vídáte?
Myslím, že se celkem ví, že naše vztahy nejsou nejlepší. Veřejně o téhle záležitosti ale nechci mluvit.