27. června 2011 17:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Záhrobský se omluvil Šťastnému za obvinění ze spolupráce s StB

Petr Záhrobský v roce 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Záhrobský v roce 2007. | foto: Lidové noviny

PRAHA Petr Záhrobský, otec a bývalý trenér lyžařky Šárky Záhrobské, se omluvil za to, že obvinil současného kouče někdejší slalomářské mistryně světa Pavla Šťastného ze spolupráce s komunistickou StB. Zároveň však uvedl, že v Bratislavě existuje materiál, který není tak jednoznačný jako Šťastného tvrzení.

Šťastný požádal Záhrobského dopisem, aby se mu omluvil. Že nikdy nebyl spojen se státní bezpečností, lyžařský trenér doložil negativním lustračním osvědčením vydaným ministerstvem vnitra 9. května. "Mně tak nezbývá, než si nasypat popel na hlavu a omluvit se. OMLOUVÁM SE," napsal Záhrobský v prohlášení, které dnes poskytl ČTK.

Spor v lyžařské rodině začal před dvěma lety, kdy se Záhrobská rozhodla osamostatnit a se svým otcem jako koučem se rozešla. Ten to nesl nelibě a za následnými špatnými výsledky viděl především práci Šťastného a přístup kondičního kouče a přítele Záhrobské Antonína Stracha. "Jsou to nekompetentní lidé a hnal bych je holemi," prohlásil například Záhrobský.

Přestože se dnes Záhrobský omluvil, poukázal na spis s názvem "Palo" s archivním číslem A 41061. "Že existuje, to je skutečnost," řekl Záhrobský.

Petr Záhrobský a Šárka Záhrobská.

Ve svazku Správy státní bezpečnosti Bratislava je podle něj osoba "Palo" označena jako důvěrník s registračním číslem 19169. "Měl kontrolovat situaci pro Státní bezpečnost na FFUK (Universitě Komenského) v Bratislavě v oblasti branná a tělovýchovná činnost," uvedl Záhrobský.

V tomto spisu je podle něj čitelné, že důvěrník měl krycí jméno "Fraňo" a datum narození je totožné s datem narození Šťastného. "Přesto má negativní lustrační osvědčení, kvůli kterému se omlouvám," řekl Záhrobský ČTK. Ve spisu je podle něj možné také vidět, že kontaktními vysokými důstojníky StB byli ti, kteří pro komunistický režim pracovali do roku 1985 v Bratislavě.

"Pane Šťastný, OMLOUVÁM SE za Vámi zmíněnou absurditu, kterou jsem mohl vidět a o které ví i jiní zasvěcení. Dnes už mi je to jedno a omluvit se je pro mě relaxující," uvedl Záhrobský. "Nicméně jsem i nadále přesvědčen, že pojmenovat vlastnosti nebo skutečnosti natvrdo či v nadsázce je nutnost a pro někoho to může být velmi bolestné. Jiný už nebudu. OMLOUVÁM SE," napsal otec lyžařky.

ČTK