Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Kulisy pro zapálení olympijského ohně: nová kněžka, nové kostýmy i nová hudba

Zapalování olympijského ohně bude mít před hrami v Paříži novou podobu. Akci v Olympii bude řídit nová představitelka nejvyšší kněžky, všechny dívky budou mít nové kostýmy a změní se i hudební doprovod. foto: Reuters

Zapalování olympijského ohně bude mít před hrami v Paříži novou podobu. Akci v Olympii bude řídit nová představitelka nejvyšší kněžky, všechny dívky budou mít nové kostýmy a změní se i hudební doprovod. Řekové tím chtějí zmodernizovat tradiční ceremoniál, uvedla agentura Reuters.
  15:33

Role nejvyšší kněžky se 16. dubna ujme herečka Mary Minaová. Právě ona použije parabolické zrcadlo a sluneční paprsky, aby zažehla olympijský oheň.

„Je to pro mě velká čest. Doufám, že nezklamu důvěru, kterou jste mi dali,“ svěřila se. Všechny kněžky včetně ní budou mít nové kostýmy. Jejich šaty budou černo-bílé, což je změna oproti dosavadním jednobarevným bílým nebo světle modrým kostýmům.

Role nejvyšší kněžky se 16. dubna ujme herečka Mary Minaová.

Po zapálení ohně vrchní kněžka předá pochodeň řeckému veslaři Stefanosi Duskosovi, který bude prvním členem štafety na řeckém území. Po Řecku se bude pochodeň pohybovat 11 dní. Organizátoři olympijských her v Paříži ji převezmou 26. dubna v Aténách, přes noc ji uloží na francouzské ambasádě a následující den se olympijský oheň vydá na palubě třístěžňové plachetnice z Atén na plavbu po Středozemním moři do Marseille.

Tam by měla dorazit 8. května a pořadatelé očekávají, že ji ve francouzském přístavním městě přivítá až 150 000 fanoušků. Štafeta pak bude křižovat Francii.

Před slavnostním zahájením her naplánovaným na 26. července zavítá do Paříže také na 14. a 15. července. Noc po státním svátku 14. července, kdy si Francouzi připomínají dobytí pařížské pevnosti Bastila, stráví olympijská pochodeň na pařížské radnici, oznámila dnes starostka metropole Anne Hidalgová.

„Bude pod ochranou, ale bude tam ‚spát‘ a já jsem na to velmi, velmi hrdá. Zjišťujeme, kde přesně může spát v klidu a nebýt uhašena před tím, než v Paříži naváže na svou cestu,“ řekla. Pochodeň pak 15. července opustí metropoli, kam se o jedenáct dní později vrátí.

Autoři: ,