Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zatím nevím, kdo bude na MS chytat

Sport

  18:02
LIBEREC - Bez jasné brankářské jedničky odcestují příští týden čeští hokejisté na mistrovství světa ve Švýcarsku. Trenér Vladimír Růžička to po omluvence Tomáše Vokouna z Floridy bere jako fakt a trojici pro šampionát bude vybírat z pěti kandidátů.

Vladimír Růžička, reprezentační trenér. foto: ČTK

Jsou jimi Martin Prusek, Miroslav Kopřiva, Lukáš Mensator, Alexandr Salák a Jakub Štěpánek, kteří se všichni objeví v Liberci, kde ve čtvrtek začne závěrečný turnaj seriálu Euro Hockey Tour.

"Pro nás všechny to bude oříšek. Teď je situace taková, že momentálně nemáme brankáře číslo jedna. To si musíme přiznat. Jsme v nové situaci, se kterou se ale nedá nic dělat. Beru to tak," řekl Růžička novinářům na dnešním srazu národního týmu na severu Čech. Zároveň přiznal, že zřejmě ani po turnaji nebude jasné, kdo bude na šampionátu v Klotenu a Bernu gólmanem číslo jedna.

Že se bude muset obejít bez Vokounovy pomoci, jej napadlo již v závěru března, kdy s brankářem Floridy mluvil. "Z toho rozhovoru mi to trochu vyplývalo. Tajně jsem věřil, že pojede, ale cítil jsem, že asi ne," uvedl Růžička, jenž se k reprezentaci připojil osobně po skončení finále extraligy až dnes.

V minulých dnech se Vokounovi pokoušel ještě párkrát volat, spojili se ale až v pondělí, kdy se od plánované jedničky pro MS dozvěděl definitivní "ne". Složitě ale Vokouna nepřemlouval. "Musel bych skočit do letadla a letět za ním a na to jsem ale bohužel neměl čas. Tak jak jsem s ním mluvil, tak nemá chuť. To pak nemá cenu... Musíme jet s jinými brankáři," řekl smířeně.

Vedle Vokouna se ze zdravotních důvodů omluvil i Ondřej Pavelec, druhý český brankář působící v zámoří. Podle Růžičky ale není nutné, aby za národní tým chytal gólman zpoza Atlantiku. "Nemusíme mít brankáře z NHL, ani jich tam moc nemáme. Budeme hrát s brankářem odsud. Myslím si, že jsou dost dobří. Máme mladé brankáře a jediný problém je v tom, že teď tři roky nikdo takový na mistrovství nebyl. Teď to tak vyšlo," uvedl Růžička.

Kromě Pruska žádný jiný brankář ještě nestartoval na MS
Právě mezinárodní nezkušenost současné pětice je hlavní problém. Pouze Prusek byl totiž na dvou světových šampionátech - v roce 1998 a 1999. V obou případech však jako trojka, která nezasáhla ani do jednoho utkání. Navíc v současnosti má opora Dinama Riga zdravotní problémy. V přípravném zápase proti Slovensku si Prusek poranil třísla.

"A z toho mám trošku obavu. Tříslo je u gólmana vždy problém. Stačí jeden špatný pohyb a je po mistrovství. Je ale pravda, že jednoho zkušeného brankáře bych v nominaci chtěl, to je jasné," naznačil Růžička, že pokud bude Prusek fit, měl by mít místo v týmu jisté. Samotný hráč dnes absolvoval vyšetření u fyzioterapeuta Pavla Koláře a měl by být v pořádku.

Přijel i do Liberce, ale s týmem by měl trénovat až ve středu, nebo ve čtvrtek. Každopádně Růžička počítá s tím, že by se v průběhu libereckého turnaje objevili v české brance pouze dva gólmani. Kteří, to nechtěl prozradit. "Nějakou představu máme, ale musíme si o tom ještě promluvit," uvedl pouze. Šanci podle všeho nedostane Mensator z mistrovských Karlových Varů, který do Liberce přijede v pátek, nebo v sobotu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!