26. července 2014 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zrušte závod F1 v Soči, žádají Britové. Vadí jim politická situace v zemi

Nico Rosberg v čele závodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nico Rosberg v čele závodu. | foto: Reuters

PRAHA Část areálu z dějiště zimních olympijských her přestavěli na závodní okruh, historicky první Velká cena Ruska formule 1 je však v ohrožení. Britští politici ostře kritizují vyhrocenou situaci v zemi na hranicích s Ukrajinou, kterou umocnil pád letadla MH17, na jehož palubě zemřelo poblíž bojů u Doněcka 298 lidí. „Zruště závod a postavte se proti Putinovi,“ říkají.

„Jestli bude Rusko pokračovat ve stejných věcech jako doposud, pak je závod formule 1 v Soči jednou z věcí, které by měly být zrušeny,“ řekl konzervativní Brit David Davis serveru The Telegraph. „Udělejte morálně správnou věc.“

Trať v ruském přímořském městě Soči je jedním z dejišť závodů formule 1, tamní Velká cena je na programu v říjnu. Areál pro Vettela a spol. vyrostl v dějišti únorových olympijských her a stavby byly definitivně dokončeny v březnu.

„Našim cílem je ukázat divákům vše, co se tu postavilo,“ míní pořadatelé o závodním okruhu, který nabízí unikátní výhled na Černé moře. V kalendáři F1 by měl být přinejmenším do roku 2020.

Ovšem již nad premiérovým ročníkem se vznáší malý otazník...

ČTĚTE TAKÉ

Podle slov Andrewa Foxalla, ředitele ruského studentského spolku v Británii, je případné pořádání prestižního závodu v Rusku jakýmsi tichým souhlasem s režimem prezidenta Putina, jenž má dobré vztahy s Berniem Ecclestonem - vládcem holdingu F1. „Existuje celá řada důvodů, proč by měl být závod stornován.“

Rusové ale logicky nemají na podobné scénáře pomyšlení, vždyť země je čtvrtým největším gigantem v automobilovém průmyslu. Závody formule 1 jsou navíc luxusní událostí, ze které na účty přitékají miliony.

Světová motocyklová federace už sice v Soči zrušila zářijový závod superbiků, ale tytéž spekulace v případě souboje moderních monopostů prý nepřipadají v úvahu. "Nemíchejte politiku do sportu," vzkázal mluvčí FIA.

lsoLukáš Šonský

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.