Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Synek i Vraštil s Kopáčem obsadili v závodě SP v Lucernu druhé místo

15:42
LUCERN/PRAHA - Skifař Ondřej Synek a dvojka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč obsadili druhá místa v závěrečném závodě Světového poháru ve veslování v Lucernu. Úřadující mistr světa Synek nestačil ve Švýcarsku stejně jako před třemi týdny ve francouzském Aiguebelette na olympijského šampiona Mahého Drysdalea z Nového Zélandu, Vraštil s Kopáčem prohráli jen s domácí dvojicí Lucas Tramer, Simon Niepmann.

Skifař Ondřej Synek se stal mistrem světa. foto: ČTK

Olympijská šampionka z Londýna Miroslava Knapková v Lucernu také zopakovala výsledek z dějiště mistrovství světa v roce 2015 i z prvního dílu SP v Sydney a skončila čtvrtá. Po výhře na červnovém evropském šampionátu tak opět skončila mimo pomyslné stupně vítězů.

Synek se letos podruhé utkal s Drysdalem a opět s ním prestižní souboj prohrál. Veslař pražské Dukly se po 500 metrech dostal do čela, ale asi 700 metrů před cílem jej Drysdale předstihl a vedení udržel. Synek sice v závěru dokázal jeho náskok stáhnout, Novozélanďan však jeho finiš odrazil a svěřenec trenéra Milana Dolečka staršího následně závěr vypustil.

"Byl to těžký závod. Začal jsem docela dobře a dokázal jsem držet krok s Griskonisem, který pak spadl do vody. Poté zaútočil Mahé, v posledních 500 metrech jsem přidal, ale na vítězství to nestačilo," uvedl Synek pro web Mezinárodní veslařské federace a poukázal i na nezvyklé problémy Litevce Mindaugase Griskonise, jenž po chybě vypadl z lodi.

"Před mistrovstvím světa se cítím dobře, ale vím, že budu muset více trénovat. V Amsterodamu budu pro Mahého těžší soupeř," řekl Synek směrem k blížícímu se vrcholu sezony.

V Lucernu dokázali na předešlý úspěch z Aiguebelette navázat i Vraštil s Kopáčem, kteří ve Francii vyhráli a dnes byli druzí. "Věděli jsme, že Švýcaři budou hodně rychlí. Snažili jsme se udělat maximum. Opět se utkáme v Amsterodamu (na mistrovství světa). Stříbro ale bereme všemi deseti," řekl Vraštil.

Prosadit se mezi tři nejlepší se nepodařilo Knapkové, která se po startu držela na pátém místě, poté dokázala předjet Britku Victorii Thornleyovou, ale nejrychlejší trojici již nedojela. Z vítězství se radovala Novozélanďanka Emma Twiggová, která tak vyhrála všechny tři závody SP.

Dvojskif lehkých vah Ondřej Vetešník, Jan Vetešník i čtyřka bez kormidelníka Matyáš Klang, Jakub Podrazil, Jan Pilc, Milan Doleček obsadili v A-finále šestá místa. Pro obě posádky však byl úspěchem už sám postup do bojů o medaile a prakticky si tak zajistily účast na srpnovém MS v Nizozemsku.

Další tři české posádky se představily v B-finále. Dvojskif lehkých vah Daniela Nacházelová, Ricky Nencini byl třetí, celkově tedy devátý; párová čtyřka David Jirka, Jakub Houska, Petr Buzrla, Martin Basl dojela čtvrtá a čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Milan Viktora, Karel Zadák, Michael Humpolec, Jan Hájek pátá.

Třetí díl Světového poháru ve veslování v Lucernu

Muži
Skif:
1. Drysdale (N. Zél.) 6:50,63, 2. Synek (ČR) 6:53,51.

Skif leh. vah: 1. Schmid (Švýc.) 7:14,05.

Dvojka bez korm.: 1. Bond, Murray (N. Zél.) 6:28,70, ...finále D: 4. Altman, Paroulek (ČR) 6:53,10.

Dvojka bez korm. leh. vah: 1. Tramer, Niepmann (Švýc.) 6:41,58, 2. Vraštil, Kopáč (ČR) 6:41,82.

Dvojskif: 1. M. Sinkovič, V. Sinkovič (Chorv.) 6:19,12, ...finále C: 3. Andrle, Plocek (ČR) 6:30,76.

Dvojskif leh. vah: 1. Delayre, Azou (Fr.) 6:25,32, ...6. O. Vetešník, J. Vetešník (ČR) 6:44,12.

Čtyřka bez korm.: 1. Británie (Sbihi, Nash, Gregory, Triggs Hodge) 5:58,53, ...6. ČR (Klang, Podrazil, Pilc, Doleček) 6:06,92.

Čtyřka bez korm. leh. vah: 1. Nový Zéland (Taylor, Lassche, Hunter, Rapley) 6:00,17, ...finále B: 5. ČR (Viktora, Zadák, Humpolec, Hájek) 6:14,35.

Párová čtyřka: 1. Británie (Townsend, Cousins, Thomas, Lambert) 5:50,99, ...finále B: 4. ČR (Jirka, Houska, Buzrla, Basl) 5:59,47.

Párová čtyřka leh. vah: 1. Dánsko (Nilton, Espensen, Ch. Nielsen, J. Nielsen) 6:03,60.

Osma: 1. Německo (Jakschik, Kuffner, Drahotta, Schmidt, Johannesen, Reinelt, Planer, Wimberger, korm. Sauer) 5:31,88.

Ženy
Skif:
1. E. Twiggová (N. Zél.) 7:31,52, ...4. Knapková (ČR) 7:44,69.

Skif leh. vah: 1. Edwardová (N. Zél.) 7:55,03.

Dvojka bez korm.: 1. Gloverová, Stanningová (Brit.) 7:12,99, ...finále B: 3. Kopecká, Stillerová (ČR) 7:45,45.

Dvojskif: 1. Bourkeová, Stevensonová (N. Zél.) 6:59,87, ...finále B: 3. Žabová, Antošová (ČR) 7:20,47.

Dvojskif leh. vah: 1. Walshová, Copelandová (Brit.) 7:08,17, ...finále B: 3. Nacházelová, Nencini (ČR) 7:18,18, finále C: 1. Čvančarová, Pazderková (ČR) 7:18,81.

Párová čtyřka: 1. Německo (Baerová, Lierová, Thieleová, Schmidlaová) 6:24,65.

Čtyřka bez korm.: 1. Francie (Lefebvreová, Mayneová, Bugnardová, Le Nepvouová) 6:53,79.

Osma: 1. Kanada (Romanová, Deboefová, Mastracciová, Graingerová, Roperová, Brzozowiczová, Nurseová, Wilkinsonová, korm. Thompsonová-Willieová) 6:10,53.