Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Olympii zapálili oheň pro Paříž. Obešli se i bez pomoci boha Slunce

Sport

  10:46aktualizováno  12:03
Zatažená obloha sice znemožnila, aby olympijskou pochodeň zapálily přímo sluneční paprsky, to však slavnostní ceremoniál v řecké Olympii nezastavilo. Před chrámem bohyně Héry začal dlouhý proces, během něhož za více než tři měsíce doputuje olympijský oheň až do pořadatelské Paříže.

Celý ceremoniál je pečlivě připravený, však se předem i několikrát zkouší.

Doprovázené hymnami na stožár nejprve postupně vystoupaly vlajky olympijských her, pořadatelské Francie i kolébky Her Řecka.

Oficiální část zahájily promluvy povolaných. Nejprve hovořil ve francouzštině Tony Estanguet, prezident organizačního výboru a trojnásobný olympijský vítěz v kanoistice. Následoval prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Přípravy na slavnostní zapálení olympijského ohně pro hry v Paříži, které se tradičně koná v Olympii v Řecku.

„Na této svaté půdě vznikl před tisíci lety cenný dárek pro celé lidstvo. Jsme vděčni řeckému národu,“ odkazoval se v úvodu svého projevu na počátky olympijských her.

„V jakém lepším městě doufat ve světlou budoucnost než v Paříži, domově našeho milovaného Pierra de Coubertina, zakladatele olympijských her,“ pokračoval. „Ukažme, že je možné urputně proti sobě soupeřit, ale zároveň žít v míru pod jednou střechou,“ dodal.

Osazenstvo se poté přesunulo o několik set metrů dále na hlavní jeviště, kterým byl chrám bohyně Héry. Hlavní roli získala řecká herečka Mary Minaová, která dostala jako nejvyšší kněžka původně za úkol pomocí parabolického zrcadla a slunečních paprsků zažehnout pochodeň.

Ceremoniál slavnostního zapálení olympijského ohně pro hry v Paříži, který se tradičně koná ve starověké Olympii v Řecku.

Zatažená obloha však poutavému způsobu zapálení zabránila. Minaová krátce promluvila v řečtině s bohem Slunce Apollónem a poradila si s pomocí záložního ohně.

Poté předala pochodeň řeckému veslaři Stefanosi Duskosovi, prvnímu členovi štafety na řeckém území. Po Řecku se bude pochodeň pohybovat jedenáct dní. Organizátoři olympijských her v Paříži ji převezmou 26. dubna v Aténách, přes noc ji uloží na francouzské ambasádě a následující den se olympijský oheň vydá na palubě třístěžňové plachetnice z Atén na plavbu po Středozemním moři do Marseille.

Tam by měla dorazit 8. května a pořadatelé očekávají, že ji ve francouzském přístavním městě přivítá až 150 000 fanoušků. Štafeta pak bude křižovat Francii. Před slavnostním zahájením her naplánovaným na 26. července zavítá do Paříže také na 14. a 15. července. Noc po státním svátku 14. července, kdy si Francouzi připomínají dobytí pařížské pevnosti Bastila, stráví olympijská pochodeň na pařížské radnici

Autoři: ,