Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Že nejsou za olympiádu body do žebříčku? To je dost absurdní, diví se Veselý

Roland Garros

  10:30
PAŘÍŽ - Lukáš Rosol ani Jiří Veselý se na olympiádu dosud nepodívali. Oba mají reálnou šanci se na ni letos dostat. Ale ani jednoho znich ta příležitost nijak extra nevzrušuje.

Jiří Veselý. foto: ČTK/AP

„Nevím, jestli se tam mám těšit. Bylo by hezké se tam dostat. Ale když to nevyjde, tak holt nepojedu,“ prohlásil Veselý.

„Když se tam dostanu, tak super. Když ne, nevadí,“ řekl Rosol.

Olympiáda, pokládaná mnohými sportovci za vrchol kariéry, je v očích tenistů ve stínu. Ne všech, jistě. Lákadlo medailí z Ria vzrušuje třeba Rogera Federera, mezi jehož úctyhodnou sbírkou úspěchů zlato z olympijské dvouhry dosud chybí.

Lukáš Rosol (vlevo) sleduje radost Jiřího Veselého.

Ale řada dalších uvažuje pragmaticky, jako třeba Veselý: „Na olympiádě se nehraje o body, což je pro nás hráče demotivující. Peníze tam nejsou také žádné, což je vedlejší věc. Hlavní věc, o kterou se hraje, je medaile. Ale je to zvláštní.“

Turnaj v Mexiku láká víc

Thiem, Isner, López či Tomic už předem ohlásili, že boj o olympiádu vzdávají. Řada hráčů raději upřednostní turnaj v mexickém Los Cabos, lákající na dotaci 800 tisíc dolarů a 250 bodů do žebříčku.

Rosol s Veselým ještě šanci mají. Na olympiádu postupuje 56 nejlepších tenistů dle žebříčku po Roland Garros, což sice nyní ani jeden z nich nesplňuje, jenže příležitost zřejmě dostanou i níže umístění hráči.

Zaprvé kvůli odhláškám, zadruhé kvůli limitu čtyř tenistů na jednu zemi. Třeba do francouzské elitní čtveřice se v současné době nevejde Benoit Paire, který přitom v pořadí ATP drží 21. místo!

Také kvůli tomu se takzvaný „cut“, tedy nejzazší umístění pro nominaci, bude od 56. místa posouvat. A i Rosol, který ze současné 59. pozice po vyřazení v 1.kole Roland Garros spadne níž, věří, že by ho olympiáda neměla minout.

Lukáš Rosol v zápase se Stanem Wawrinkou.

„Myslím, že jsem v pohodě. Že cut bude do 90. místa. Spousta lidí nejede. Do toho je tam hodně Španělů, Francouzů, Američanů. Vůbec se na to nesoustředím,“ prohlásil.

Pro tenisty je každý turnaj důležitý. Každý bod je může posunout na žebříčku výše, každý úspěch dokáže zajistit větší výdělky a stabilizovat jejich finanční situaci.

Proč se olympiáda neboduje?

I proto pro ně význam olympiády, jinak nezpochybnitelně slavné akce, ve srovnání s prestižnějšími a štědře dotovanými grandslamy bledne.

„Přijde mi dost absurdní, že za ni body nejsou,“ tvrdí Veselý – a není sám. Třeba světová jednička Novak Djokovič prohlásila: „Nevidím důvod, proč by za olympiádu body být neměly. Jsou na ní nejlepší hráči, je to takový pátý grandslam. Hraje se jen jednou za čtyři roky. Rozhodně bych byl pro, aby se ten názor ještě jednou přehodnotil.“

Pak by se třeba nestalo, že by malý turnaj v Mexiku lákal stejně jako obří slavnost v Brazílii.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!