Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ze sprinterských es zůstal Bolt sám. Ohrozí ho na stovce někdo?

Sport

  17:00
MOSKVA (Od zpravodaje v Rusku) - "Vzpomínáte na Berlín?" ptá se Luděk Svoboda, trenér českých sprinterů, s odkazem na atletické mistrovství světa v roce 2009. "Jak tam byla stovka vyhecovaná. To napětí, to očekávání!" Usain Bolt tam zaběhl světový rekord snů 9,58, stříbrný Gay zlepšil americký rekord na 9,71, bronzový Powell jim hleděl na záda. V Berlíně se právem psalo o souboji gigantů (či chcete-li titánů), před závodem i po něm. Letos? "Giganti došli," říká Svoboda.

Jamajský sprinter Usain Bolt foto: ČTK

"Stovce hodně chybí tehdejší náboj. Letošní aféry ji poškodily. Bolt bude asi suverénní. Ale ani Bolt už není tím Boltem z časů svých světových rekordů." Sparingpartner Yohan Blake, který mu loni na hrách v Londýně šlapal na paty, kvůli zranění stehenního svalu celou sezonu absentuje. Asafa Powell se nejprve "vyautoval" selháním na jamajském mistrovství a navrch dopoval. A ani Tyson Gay, jenž držel nejlepší čas sezony 9,75, neprošel dopingovým testem. Zůstal Bolt. Sám.

Jamajský sprinter Asafa Powell

Jamajský sprinter Asafa Powell

Stovka mužů letos nebude soubojem ve stylu boxerů Aliho a Fraziera nebo v duchu tenisových bitev McEnroea a Borga. Bude to nejspíš Bolt versus Bolt. Jistě, Justin Gatlin jej zkraje sezony při Diamantové lize v Římě porazil. Nyní Gatlin tvrdí: "Usain ví, že jsem si sem přivezl top formu a¬bude proti mě muset vytáhnout tu svoji. Jsme oba typ závodníků, které velké závody nabudí."  Přesto málokdo věří, že Gatlin může vyhrát. "Řím mu zvedl sebevědomí. Ale aby porazil Bolta? Tomu nevěřím," říká Svoboda.

Letos má zatím Bolt na kontě čas 9,85

A ti ostatní? "Jamajčan Carter, který byl dlouho ve stínu, má životní šanci na medaili. Překvapit může mlaďounký Francouz Vicaut. Američan Rogers umí běhat jen v Diamantové lize. A ti ostatní nejsou otrkaní, podělají se." Víc než proti soupeřům možná poběží Bolt proti vlastním časům. "Nepamatuji si, abychom vstupovali do světového šampionátu ve stavu takové... no nechci říkat stagnace," líčí Ato Boldon, bývalý světový rekordman a nyní televizní komentátor.

Nesta Carter (vlevo) měl pozitivní dopingový nález na hrách v Pekingu.

Tyson Gay (vpravo) a Nesta Carter

Jeho někdejší protivník a později člen MOV Frankie Fredericks nicméně věří: "Usain ještě nedosáhl vrcholu. Bude mu teprve 27 let. Já byl na vrcholu v¬osmadvaceti. Stále má čas." Přesto i Fredericks připomíná: "Usain potřebuje někoho, kdo ho vyburcuje. Jako loni Blake. Ale nabudí se sám?" Na letošním Boltově projevu mnozí pozorovali ztrátu vitality. "Na světové rekordy letos určitě nevypadá," soudí Svoboda. "Připadá mi, jako by rychle zestárl. Může být i línější. Popularita ho svazuje. A taky si potřebuje mezi olympiádami odfrknout.

Je možné, že 9,58 na stovku a 19,19 na dvoustovku v Berlíně 2009 byl strop jeho možností. Ale proti borcům tady si věří. Uvolněně poběží, to ano." Letos má zatím Bolt na kontě čas 9,85, zatímco Carter běžel 9,87 a Gatlin 9,89. Svoboda odhaduje favoritovy moskevské schopnosti na výkon mezi 9,70 a 9,80. "Aby ještě někdy překonal světový rekord na stovku, potřebuje k¬tomu formu, vítr do zad a perfektní start," říká Fredericks. Potřebuje možná ještě cosi. Soky, kteří Bolta vyburcují. Kde je vzít?

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SKLADNÍK (35 - 50.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat