Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zejda dostal za korupci 7 měsíců s podmínkou

Sport

  11:00
OSTRAVA - Další postava korupční aféry ve fotbale si vyslechla rozsudek. Bývalému rozhodčímu Václavu Zejdovi soud udělil trest sedmi měsíců nepodmíněně s dvouletou podmínkou. Zejda musí navíc zaplatit 130.000 korun.

fotbalový míč - ilustrační foto foto: Reprofoto

Okresní soud v Ostravě potrestal celkově čtyři fotbalové činovníky a rozhodčí, kteří podle verdiktu ovlivnili zápasy Opavy a Vítkovic. Obchodní ředitel Vítkovic Radomír Hruboň a sportovní manažer SFC Opava Gustav Santarius byli odsouzeni na šest měsíců podmíněně, Hruboň navíc k pokutě 150.000 a Santarius 50.000 korun.

Pětiměsíční trest a pokutu 100.000 korun dostal další rozhodčí Jaroslav Gruber. Nikdo z obžalovaných dnes u soudu nebyl. Státní zástupce si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Oba funkcionáři rozhodčím podle obžaloby nabízeli úplatky za ovlivnění zápasů. Hruboň slíbil Grubrovi 100.000 korun za vítězství Vítkovic v utkání s Mostem a Zejdovi 50.000 korun, pokud Vítkovice vyhrají nad Drnovicemi.

Zejdu čekají další procesy
Santarius pak podle obžaloby zaplatil Zejdovi jako úplatek ubytování v luxusním hotelu a navíc služby prostitutky, když opavský celek porazí Sigmu Olomouc. Kvůli stejnému zápasu pak měl Zejda v hotelu převzít 200.000 korun; osmdesát tisíc pro sebe, zbytek pro další rozhodčí. 

Zejda, který několikrát popřel, že se někdy v kariéře nechal koupit, čelí obžalobě i u soudu v Liberci kvůli ovlivnění zápasu místního Slovanu se Zlínem a rovněž v Kroměříži. Tam figuruje v úplatkářské aféře Synotu. Jedna kauza pro něj skončila úspěšně: loni v listopadu byl zproštěn obžaloby, jež se týkala údajného úplatku od 1. HFK Olomouc.

Disciplinární komise fotbalového svazu potrestala v sezoně 2004/05 tehdy prvoligovou Opavu odpočtem šesti bodů a pokutou půl milionu korun. Vítkovicím odebrala v druhé lize devět bodů a uložila jim pokutu 300.000 korun. Zejda, Gruber, Hruboň i Santarius dostali zákazy činnosti a pokutu.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!