3. května 2010 20:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zemřel legendární boxer a olympijský vítěz Bohumil Němeček

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Olympijský vítěz v boxu Bohumil Němeček - s manželkou a synem Bohumilem,který si prohlíží tátovou zlatou medaili z OH. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijský vítěz v boxu Bohumil Němeček - s manželkou a synem Bohumilem,který si prohlíží tátovou zlatou medaili z OH. | foto: ČTK

PRAHA Ve věku 72 let zemřel legendární český boxer Bohumil Němeček, olympijský vítěz z Říma 1960 a bývalý mistr Evropy. Uvedla to dnes Česká televize, podle které podlehl dlouhé těžké nemoci. Poslední dny svého života strávil Němeček v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, kde se zotavoval po oboustranném zápalu plic.

Druhého triumfu ve "věčném městě" si Němeček velmi považoval. "Jednalo se zřejmě o nejtěžší mistrovství Evropy v dějinách boxu. V obrovské konkurenci jsem musel vyhrát jedenáct náročných zápasů," vzpomínal účastník tří olympiád a pětinásobný mistra Československa, jenž absolvoval téměř 800 zápasů a údajně nikdy neprohrál k.o.

Na olympijské hry v roce 1960 odjížděl ve 22 letech jako nezkušený a neznámý boxer. V lehké welterové váze do 63,5 kg ale vybodoval všech pět soupeřů a domů se vrátil se zlatou medailí jako třetí československý boxer v historii po Júliu Tormovi a Jánu Zacharovi.

Němeček byl tehdy zaměstnán jako řidič ČSAD v Děčíně a trénoval v tamní Lokomotivě. Jeho hlavní zbraní, s níž se jeho protivníci stěží vyrovnávali, byl pověstný obrácený gard s pravačkou vpředu. Těžil také z výborné kondice načerpané mimo jiné při častých dřevorubeckých brigádách boxerských reprezentantů. Později boxoval za Ústí nad Labem, kde po ukončení kariéry trénoval.

ČTK

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na Lidovky.cz