3. května 2010 20:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zemřel legendární boxer a olympijský vítěz Bohumil Němeček

Olympijský vítěz v boxu Bohumil Němeček - s manželkou a synem Bohumilem,který si prohlíží tátovou zlatou medaili z OH. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijský vítěz v boxu Bohumil Němeček - s manželkou a synem Bohumilem,který si prohlíží tátovou zlatou medaili z OH. | foto: ČTK

PRAHA Ve věku 72 let zemřel legendární český boxer Bohumil Němeček, olympijský vítěz z Říma 1960 a bývalý mistr Evropy. Uvedla to dnes Česká televize, podle které podlehl dlouhé těžké nemoci. Poslední dny svého života strávil Němeček v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, kde se zotavoval po oboustranném zápalu plic.

Druhého triumfu ve "věčném městě" si Němeček velmi považoval. "Jednalo se zřejmě o nejtěžší mistrovství Evropy v dějinách boxu. V obrovské konkurenci jsem musel vyhrát jedenáct náročných zápasů," vzpomínal účastník tří olympiád a pětinásobný mistra Československa, jenž absolvoval téměř 800 zápasů a údajně nikdy neprohrál k.o.

Na olympijské hry v roce 1960 odjížděl ve 22 letech jako nezkušený a neznámý boxer. V lehké welterové váze do 63,5 kg ale vybodoval všech pět soupeřů a domů se vrátil se zlatou medailí jako třetí československý boxer v historii po Júliu Tormovi a Jánu Zacharovi.

Němeček byl tehdy zaměstnán jako řidič ČSAD v Děčíně a trénoval v tamní Lokomotivě. Jeho hlavní zbraní, s níž se jeho protivníci stěží vyrovnávali, byl pověstný obrácený gard s pravačkou vpředu. Těžil také z výborné kondice načerpané mimo jiné při častých dřevorubeckých brigádách boxerských reprezentantů. Později boxoval za Ústí nad Labem, kde po ukončení kariéry trénoval.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz