20. prosince 2008 17:54 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Život ve stínu sportovní hvězdy

Tvář Špotákové je velmi dobře známa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tvář Špotákové je velmi dobře známa. | foto: ČTK

PRAHA Na ulici zastaví Radku Kocurovou dva dospívající kluci se žádostí o autogram. Ochotně vyhoví. „Nestává se často, že by mě někdo poznal,“ říká skromně. Oslovují ji jako modelku a rosničku TV Nova, anebo jako partnerku slavného fotbalisty Tomáše Rosického? „Většinou jako rosničku. Je to milé,“ přiznává Kocurová.

Druhá vicemiss Česka z roku 2002 má svou kariéru. Jak ale řeší vztah s hvězdou Arsenalu, když sama žije v Praze? „Není to tak, že bychom žili daleko od sebe,“ tvrdí.

Jaký je život po boku sportovních hvězd největšího kalibru? Nepřipadají si jejich partneři poněkud utlačeni? Netouží po tom, aby na ně dopadl alespoň paprsek slávy?

„Ani náhodou,“ má jasno Lukáš Novotný, přítel oštěpařky Barbory Špotákové. Zatímco česká atletická diva stoupá na žebříčku popularity, on prostřednictvím jejich vztahu už přes tři roky připomíná veřejnosti, že existuje profese hasičů.

Je těžké být přítelem sportovní celebrity?
„Vůbec ne, Bára je normální. Těžké je to tehdy, když ji novináři po závodech dlouho zpovídají a já musím čekat. Je to ale její profese, zvykám si. Život s Bárou je fajn,“ přibližuje partnerství, kdy oba většinou přebývají v pražském bytě oštěpařky. Útočiště však nacházejí i v Sýkořici v křivoklátských lesích, kde žijí Lukášovi rodiče.

Ani Kocurová nepovažuje svou roli za těžkou. „Dělají z nás partnery, kteří žijí v odloučení, ale tak to není. Když nejsme spolu, bývá mi smutno. Naštěstí to nikdy netrvá dlouho, jsem s Tomášem častěji, než si myslíte,“ říká a poukazuje na to, že lety do Londýna, případně do Německa, kde její přítel do čtvrtka rehabilitoval na klinice v Regensburgu, netrvají dlouho.

Poněkud jiný vztah prožívá manželka slavného žokeje Josefa Váni. Oba působí na Karlovarsku jako trenéři dostihových koní - Váňa chystá na samotě Mlynce převážně rovinové koně, jeho choť na nedaleké samotě Bohuslav koně překážkové.

Považuje Pavla Váňová za výhodu, když jsou oba partneři z branže? „Ano, protože když se večer sejdeme doma, probíráme práci, která nás baví. A už jsme spolu přes dvaadvacet let,“ pokyvuje hlavou.

Může mít stejná profese také svá úskalí? „Společně se radujeme z úspěchů našich koní, ale musíme řešit i neúspěchy. Protože máme dvě stáje, tak hledáme, kde se udělala chyba. Nesmíme si to ale nechat přerůst přes hlavu. Nicméně i to hledání chyb je možná k něčemu dobré - mezi našimi stájemi vzniká zdravá konkurence, byť jsme jedna firma,“ dodává Pavla Váňová, jež se stará i o účetnictví.

Má to o to těžší, že její šestapadesátiletý manžel se svým všelijak vyspravovaným tělem už několikrát prohlásil, že letošní Velká pardubická byla jeho poslední.

Aby manžel netrpěl „Na jednu stranu bych hrozně chtěla, aby se už věnoval pouze tréninku, ale on je z toho špatný. Povídá mi: Co jsem to zase řekl do té televize? Kdybych vyhrál Velkou pošesté, tak klidně skončím, ale takhle? Trpí, takže když mi příští rok oznámí, že zase zkusí kvalifikaci na svou 23. Velkou, bránit mu nebudu. Mě by zlomil pohled na to, jak se trápí na tribuně,“ ustupuje Váňová.

Také Radka Kocurová s Lukášem Novotným hledí dopředu. „Tomáš se dá dohromady a brzy bude zase hrát, chybí mu to,“ přeje partnerovi rosnička.

„Kvůli práci jsem nemohl na MEv Göteborgu 2006, a Bára skončila druhá. Ale v Ósace a Pekingujsem byl. Proto nesmím chybět příští rok v Berlíně, kde bude obhajovat titul mistryně světa. Autem je to kousek,“ plánuje partner oštěpařky Špotákové.

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na Lidovky.cz