Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatá Eva Kacanu: Jako Bára Špotáková

Sport

  13:23
PEKING - Rozhovor s první českou zlatou paralympijskou sportovkyní Evou Kacabu vám přináší server lidovky.cz. Atletka s přehledem ve světovém rekordu vyhrála soutěž vrhu koulí, kategorie F54-56.

Zlatá medailistka Eva Kacanu. foto: Lidovky.cz

Jaké jsou pocity první české zlaté medailistky na těchto hrách?
Asi se nedají popsat. Je to nádherný pocit, protože jsem sem jela s přáním skončit maximálně do pátého místa. O to víc si tuhle chvíli užívám.

Zlatý výkon jste umocnila novým světovým rekordem, navíc posledním možným pokusem. Bylo překonání světového maxima vaším cílem?
Rozhodně ne posledním hodem. Ale když jsem viděla výsledky prvních tří pokusů a zjistila, že mám jisté první místo, protože mě žádná z holek v další fázi nepřehodila, tak jsem si dala metu, že bych mohla pokořit i ten svěťák. Po dvou pokusech ve druhé sérii to nevypadalo, tak jsem si pak už říkala "leť si kam chceš" a ono to letělo!

Co jste cítila jako již jistá paralympijská vítězka při překonání světového rekordu?
Bylo to neskutečný. Mě se chtělo brečet, křičet radostí... Těžko se to dá popsat. Já jsem se pak rozbrečela, nešlo to vůbec zastavit. Já jsem letos měla docela zdravotní problémy, takže jsem začala trénovat o něco později a navíc méně intenzivně, než by bylo potřeba.

V Aténách jste byla po rekvalifikaci vítězky Jany Fesslové stříbrná, v Pekingu jste zlatá. V čem ještě byla dnešní soutěž jiná oproti startu na paralympijských hrách před čtyřmi lety?
Jiný byl v tom, že jsem si vůbec nevěřila, že bych mohla vyhrát. Sloučení skupin bylo ještě o jednu kategorii početnější, takže jsem si nevěřila. Možná to mi pomohlo, že jsem si řekla, že prostě podám maximální výkon a uvidíme. No a hned prvním pokusem jsem si dala osobák, což je pro mě něco neskutečného, protože ještě nikdy se mi to tím prvním nepodařilo. A koneckonců ten poslední pokus byl po vzoru Báry Špotákové, ne?

Kdy jste si poprvé řekla, že z původního cíle skončit do pátého místa, může být nakonec zlatá medaile?
Na to jsem během první poloviny soutěže nemyslela, ale už po prvním hodu jsem měla skvělý pocit z toho, že jsem si dala své osobní maximum. Pak už jsem se cítila výborně, protože i kdybych byla nakonec pátá, tak bych věděla, že jsem ukázala to nejlepší, co umím. Nakonec to dopadlo tak, že to nebylo úplně nejlepší, co umím, že dokážu i víc!

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat