Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatý atlet už doběhal. Překážkář Svoboda ukončil kariéru

Sport

  8:31
PRAHA - Ani tři operace nohou nepomohly k návratu na tartan. Překážkář Petr Svoboda prožíval muka, a tak v osmadvaceti letech končí s kariérou.

Překážkář Petr Svoboda foto: ČTK

Na atletické dráze Svoboda dosáhl jednoho velkého úspěchu: vybojoval zlatou medaili v ­běhu na 60 metrů překážek na halovém mistrovství Evropy v ­roce 2011. Pak ale nastalo těžké období. "Taková ta atletická smrt, nazvu-li to tak, začala tím, že ­mě začala bolet burza na patní kosti," vyprávěl Svoboda.

Byl na třech operacích, lékaři ho přesvědčovali, že se uzdraví. Ale nic se nelepšilo a na začátku letošního roku málem přišel o ­nohu.

I to ho dotlačilo v pouhých 28­letech k radikálnímu rozhodnutí: "Nemohu tomu uvěřit a nechci skončit, ale jsem nucen," řekl ve středu exkluzivně pro LN a MF­DNES Svoboda, jenž vyrostl v ­Budišově na Vysočině. Každý den, když vstal, ho bolely nohy. "A tak jsem si pravidelně říkal, jestli mi to stojí za to," přiznal v rozhovoru.

Ale nevzdával to. Motivaci bojovat a neskončit dřív v sobě našel proto, že atletiku miluje. Chtěl se vrátit na tartan. Ale nemůže. Zkušenosti ze sportu tak chce předat mladým. Od března se nejspíš stane trenérem v PSK Olymp Praha. Vychová nového Svobodu? "Je to můj sen," reagoval.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mohlo by vás zajímat