Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Zlatý atlet už doběhal. Překážkář Svoboda ukončil kariéru

Sport

  8:31
PRAHA - Ani tři operace nohou nepomohly k návratu na tartan. Překážkář Petr Svoboda prožíval muka, a tak v osmadvaceti letech končí s kariérou.

Překážkář Petr Svoboda foto: ČTK

Na atletické dráze Svoboda dosáhl jednoho velkého úspěchu: vybojoval zlatou medaili v ­běhu na 60 metrů překážek na halovém mistrovství Evropy v ­roce 2011. Pak ale nastalo těžké období. "Taková ta atletická smrt, nazvu-li to tak, začala tím, že ­mě začala bolet burza na patní kosti," vyprávěl Svoboda.

Byl na třech operacích, lékaři ho přesvědčovali, že se uzdraví. Ale nic se nelepšilo a na začátku letošního roku málem přišel o ­nohu.

I to ho dotlačilo v pouhých 28­letech k radikálnímu rozhodnutí: "Nemohu tomu uvěřit a nechci skončit, ale jsem nucen," řekl ve středu exkluzivně pro LN a MF­DNES Svoboda, jenž vyrostl v ­Budišově na Vysočině. Každý den, když vstal, ho bolely nohy. "A tak jsem si pravidelně říkal, jestli mi to stojí za to," přiznal v rozhovoru.

Ale nevzdával to. Motivaci bojovat a neskončit dřív v sobě našel proto, že atletiku miluje. Chtěl se vrátit na tartan. Ale nemůže. Zkušenosti ze sportu tak chce předat mladým. Od března se nejspíš stane trenérem v PSK Olymp Praha. Vychová nového Svobodu? "Je to můj sen," reagoval.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...