Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Váňa ohlásil návrat na Velkou pardubickou. ‚Všichni to chtějí, tak proč ne?‘

Sport

  9:33aktualizováno  10:37
PRAHA - Třiašedesátiletý žokej Josef Váňa potvrdil, že by se příští rok chtěl znovu postavit na start Velké pardubické. Už má dokonce pro nejslavnější tuzemský dostih vyhlídnutého i koně. „Lidi to chtějí, my to chceme, všichni to chtějí, tak proč ne?“ okomentoval možný návrat slavného žokeje Váňův syn.

Josef Vana. foto: MAFRA - Dan Materna

„Na příští rok koně mám, takže pokud zůstaneme oba dva zdraví, určitě to chci zkusit. Jmenuje se Hawk Wing, ale musím se domluvit s majitelem, jestli mi ho vůbec půjčí,“ řekl Váňa Radiožurnálu o koni ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov.

V září 2016 by se v tom případě postavil na start nejnáročnějšího tuzemského závodu už po devětadvacáté. Letos Josef Váňa žádný oficiální dostih neabsolvoval, zúčastnil se pouze exhibičních závodů, velkou otázkou tak zůstává, jak na tom třiašedesátiletý veterán bude fyzicky.

Žokej Josev Váňa
Josef Váňa.

„Už nejsem nejmladší a fyzická kondice není taková, jaká bývala, ale třeba s Tiumenem jsme si rozuměli tak, že ani nebylo poznat, že jsem třeba o generaci starší než kluci, se kterými jsem Velkou pardubickou jel,“ ujišťuje Josef Váňa.

Syn Josef: Všichni to chtějí

Pro Radiožurnál Váňa připustil, že rozhodující pro jeho případný návrat do Pardubic bude postoj rodiny. „Byl bych rád, kdyby jel. Myslím si, že máme i dobrého koně. Když se na to bude cítit, ať jede. Lidi to chtějí, my to chceme, všichni to chtějí, tak proč ne?“ řekl Váňův syn Josef, také žokej, jenž by se tak na startu mohl představit vedle svého otce.

Vizitka Josefa Váni

Váňa jel Velkou pardubickou osmadvacetkrát a vynechal jen ročníky 2000, 2007 a 2015. Dostih vyhrál čtyřikrát s Železníkem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991, jednou s Vronským a tři vítězství přidal v letech 2009, 2010 a 2011 s Tiumenem.

Opačného názoru je ale Váňova manželka Pavla. „Jeho tělo by to nemuselo vydržet. Myslím, že Velkou pardubickou už nikdy nepojede,“ řekla Radiožurnálu. Jak ale poznamenal Váňův blízký přítel a majitel dostihových koní Josef Dufek: „Pepa ten sport a koně miluje, když si něco dá do hlavy, nikdo mu to nerozmluví,“ řekl Dufek. „Už je dávno rozhodnutej, to poznáte na jeho očích,“ dodal.

Jak vidí své šance při Velké pardubické 2016 sám žokej Váňa? „Museli bysme vyloženě vybouchnout někde v kvalifikačních dostizích, ale podle mě je Half Wing tak schopnej a rozvíjející se kůň, že to se asi nestane,“ věří osminásobný šampion pardubické steeplechase v účast v hlavním závodu.

„Viděli jsme to letos, vepředu byli úplně noví koně. Ten dostih je opravdu dlouhý a stát se může všechno. Já bych si na Pepu i vsadil,“ hodil rukavici sázkovým kancelářím Josef Dufek.

Majitel stáje: „Pepa je připravenej“

„Koník, kterého má Pepa vyhlédnutého, má skutečně parametry obstát jak v kvalifikaci, tak hlavním závodě v září 2016,“ řekl pro Radiožurnál Josef Dufek, majitel koně Touch of Genia a Váňův blízký spolupracovník. „Mentálně Pepa připravenej je a udělá všechno, aby i jeho fyzická kondice byla na úrovni a nebyl to z jeho strany hazard,“ řekl Dufek.