Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Váňa už byl na dostizích. Pět dnů po operaci

Sport

  15:42
LYSÁ NAD LABEM - Pět dnů po pádu z koně a zlomenině stehenní kosti se žokej Josef Váňa objevil na dostizích. Osminásobný vítěz Velké pardubické přijel na Prvomájovou steeplechase do Lysé nad Labem, kde sledoval své svěřence.

Josef Váňa. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Běhá nám tady pět koní, tak budu držet palce," řekl Váňa s jiskrou v oku po příjezdu na závodiště. Sedl si u dráhy a nohu s ortézou si položil na druhou židli. Podívat se do stájí neplánoval. "Budu rád, když bude pofukovat vítr a odpoledne přežiju." Váňa si zlomil levou stehenní kost minulý čtvrtek při pádu z Dancing Babe při vyjížďce pod vrchem Vladař. Ještě týž den podstoupil v Plzni operaci.

Cestu do Lysé nad Labem plánoval Váňa již druhý den po zranění a i v horkém svátečním dnu dorazil. "To není o tom, jestli to je nezbytný, já tady chci být a hotovka," řekl Váňa bez okolků. Radost mu pak udělal syn Josef, který se narychlo vrátil z angažmá v Itálii a slavil tři vítězství včetně triumfu ve vrcholu odpoledne Prvomájové steeplechase s hnědákem Sorosem.

ČTĚTE TAKÉ

Před steeplechase na 4200 metrů rozebírali otec a syn Váňové taktiku, která se osvědčila. "Táta mi říkal, abych si je nenechal moc utéct, proto jsem musel už na začátku protilehlé roviny nastoupit a v cílové rovině ještě Ursan potlačil, což nám vyhovovalo," řekl Váňa junior serveru paddock-revue.cz. "Chtěl bych poděkovat mančaftu, jak to teď zvládá," řekl Váňa starší.

Definitivně lékaři svolili k cestě Váni do Lysé až po výsledcích krevních testů, jelikož žokej ztratil při operaci hodně krve. "Díky krevnímu obrazu doktor rezignoval," řekl Váňa. Do nemocnice se ale Váňa ještě musí vrátit, ale už jen na krátkou dobu. Čeká ho další odběr krve a vyšetření. "Jinak už mám program na dva dny," řekl Váňa.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Noha Váňu nebolela i proto, že mu pomohla léčitelka. Zranění ale označil za jedno z horších. "Blbý, no," jen špitl. Podle lékařů by mohl usednout znovu do sedla za půl roku, Váňa v optimistických odhadech tvrdil, že se sveze už za měsíc. "Uvidíme, kde se sejdeme, asi někde mezi tím. Zlomenou stehenní kost blbě kousek nad kolenem jsem neměl. Jsem zvědavý, co to bude dělat," řekl Váňa v Lysé nad Labem.

Vedle zlomeniny měl Váňa po pádu i vnitřní zranění, protože ho Dancing Babe při pádu přilehla. "Mám zlomená žebra a ještě něco, a to byl problém," řekl Váňa. Proto musel dělat i speciální cvičení na dýchání. "Nafukoval jsem pilně balonky," řekl.

Zkušený žokej Váňa řekl, že kůň jezdce kdykoli zaskočí. "To je jako v autě, pořád vás může něco zaskočit," řekl devětapadesátiletý Váňa a o tom, zda pojede na podzim Velkou pardubickou nechtěl spekulovat. "To je brzy, to teď nebudu řešit."

Autor: