Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zraněná Sáblíková? Trenér ujišťuje: Olympiáda je daleko

Sport

  14:53
SALT LAKE CITY - Pouhých 23 hodin poté, co poprvé v olympijské zimě triumfovala v závodě Světového poháru, se ocitla Martina Sáblíková v sobotu na opačné straně spektra emocí. V závodě na 1500 metrů musela kvůli zranění "složit zbraně". Co s ní bude dál?

Zraněná Martina Sáblíková. foto: ČTK/AP

Snad jen natažená třísla, zněla první diagnóza, kterou potvrdil i narychlo přivolaný Eric Heiden, pětinásobný olympijský vítěz a lékař amerického týmu.

Obavy, že by sval mohl být natržený, však pochopitelně zcela vyvrátit nemohl. Proto se Heiden dnes pokusí vyjednat pro Sáblíkovou speciální vyšetření v nemocnici v Salt Lake City - přesto, že v neděli to bude poněkud složitější.

"Nechci nic ponechat náhodě a čekat s vyšetřením až na středu, po návratu do Česka," říká kouč Petr Novák. "V nemocnici se jasně ukáže, jestli by něco mohlo být natrhlého nebo ne."

Sáblíková ve druhém kole závodu na 1500 metrů najednou takřka zastavila a chytla se za třísla na levé noze. Pak se sice znovu rozjela, ale už jen naprosto volně, aby projela cílem a připsala si pět pohárových bodů za poslední, 20. místo v divizi A.

"Ucítila jsem na trati píchnutí, ještě jsem zkusila jeden krok, ale nešlo to. Tak jsem to zabalila," říkala trenérovi.

Ten se společně s Heidenem snažil hned zjistit, co je v jejím těle v nepořádku. "Ta bolest nejde od svalů dolů, ale nahoru do břicha," dozvěděl se od svěřenky. Což považoval za relativně dobrou zprávu.

"Z vlastní zkušenosti vím, že když bolest z třísel vystřeluje takhle nahoru, mělo by to snad být brzy dobré," tvrdil. "Sám na sobě jsem to zažil mockrát. Při takovém zranění jsem byl za nějakých pět dnů schopný zase trénovat. Ale nechci nic uspěchat."

I kdyby šlo pouze o natažený sval, je odhodlán svoji svěřenku nyní přibrzdit. "Jak Martinu znám, má hlavu jako bejk. Nejradši by šla hned zítra zase na trénink, protože chce poosmé vyhrát celkové pořadí Světového poháru. Ale to je samozřejmě blbost. Pohár mě v danou chvíli nezajímá. Mě zajímá, aby byla zdravá a v pořádku. Budeme to laserovat, dostali jsme i nějaké prášky. Bude se léčit."

Nováka obzvlášť uklidnilo, že ani Heiden po ohmatání zranění české rychlobruslařky nebyl nakloněn variantě s natrženým svalem.

"O Erikovi lidé říkají, že jeho ruce jsou jako rentgen. Kdysi mi tady pomáhal se zraněným kotníkem Martiny. Vypadalo to, že ho má zlomený, ale on ji tehdy ujistil: Dávám ti záruku, že to máš jen natažené. A ukázalo se, že měl pravdu."

Nedělní start Sáblíkové v závodě družstev je pochopitelně zcela vyloučen. Další Světový pohár hostí za dva týdny kazašská Astana. Tam se také uskuteční jediný pohárový závod na 5000 metrů žen před olympijskými hrami.

Na této distanci je Sáblíková už sedm let nepopiratelnou královnou i světovou rekordmankou.  

Právě Světový pohár je však zároveň i kvalifikací na olympiádu.

"Ale Martina i na pětce na olympiádě v Soči startovat bude," ujistil Novák. V sobotu si proto ještě jednou důkladně prostudoval kvalifikační kritéria, která jsou na trati 5000 metrů přece jen jiná než na dalších distancích.

V Soči se v klání na 5000 metrů představí 16 žen, mezi něž se kvalifikuje prvních 10 rychlobruslařek podle bodů ve Světovém poháru na dlouhých tratích (tedy 3000 + 5000 m). Dalších 6 míst obsadí další dosud nekvalifikované rychlobruslařky podle časů, jichž dosáhly na Světovém poháru v Astaně.

Sáblíková v současnosti se 180 body vytrvaleckému poháru vévodí a o první desítku by neměla přijít ani v případě, kdyby ve dvou zbývajících předolympijských závodech (5000 m v Astaně a 3000 m v Berlíně) nenastoupila.

"Se 180 body do desítky bude," říká Novák. "A kdyby náhodou... Pokud to její zdravotní stav dovolí, odjedu s ní do Astany, kde v divizi A na 5000 metrů startuje podle pravidel jen 12 žen a ona si tam pomalinku dojede pro body za 12. místo, které budou už úplnou definitivou."

Kouč si původně myslel, že v sobotu se zranila už při startu patnáctistovky, protože rozběh (prvních 300 metrů) měla o čtyři desetiny pomalejší než před týdnem v Calgary.

"Ale neustále mi opakovala, že to tak nebylo, že se to přihodilo až na trati. Po pomalejší první třístovce se krásně rozjela, následující kolo měla pak za výborných 28,6. V životě jsem ji neviděl jet tak hezky technicky patnáctistovku jako teď. Věřím, že by jela hluboce pod český rekord, odhaduji tak za 1:53,3."

Místo toho však šokovala diváky i soupeřky, když začala zastavovat.

Zranění rozhodně naruší její přípravu, ať už pouze krátkodobě, nebo na delší období. "Kdyby došlo na nejhorší a byl by to natržený sval, nemohla by trénovat tak tři týdny," odhaduje Novák.

"Ale olympiáda je pořád ještě daleko," připomíná okamžitě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat