Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zranění a chyba. Byl to nejtěžší měsíc v životě, přiznala šestnáctá Sudová

Sport

  3:10aktualizováno  5:12
VANCOUVER - Akrobatická lyžařka Nikola Sudová, závodící s přetrženým křížovým vazem v levém koleni, obsadila na olympijských hrách šestnácté místo. Ve finále doplatila na to, že se jí po druhém skoku, saltu vzad s pozicí, nevydařil dopad.

Sudová ve finále upadla. foto: ČTK

Zvítězila Američanka Hannah Kearneyová, jež porazila obhájkyni zlaté medaile a domácí favoritku Jennifer Heilovou, která dostala od rozhodčích skoro o celý bod méně. Třetí skončila další americká boulařka Shannon Bahrkeová.

Risk se Sudové nevyplatil. Na prvním skoku helikoptéru ještě zvládla, jízda mezi boulemi po technické stránce byla naprosto bez chyby, která ale přišla na druhém můstku. Navzdory bolesti, kterou mírnila speciálně vyrobená ortéza i umrtvující obstřiky, se pokusila o salto vzad s krosem, což se jí vymstilo. Nestačila vrátit lyže z překřížení do původní polohy a dopad se jí vůbec nevydařil. Sudová dokonce měla co dělat, aby neupadla a v cíli bylo z jejího obličeje znát, že trpí bolestí.

Nikola Sudová
Nikola Sudová

Třiadvacetiletá bývalá mistryně světa Kearneyová předvedla skvělou a velmi agresivní jízdu v absolutně nejrychlejším času. Na prvním skoku předvedla vysoké salto prohnutě a na druhém můstku bezchybnou vysokou a čistou helikoptéru. Připravila tak Heilovou o

Sudová: Udělala jsem pro to vše

"Byl to boj, čtrnáct dní dřiny. Ale jsem ráda, že jsem se pro to rozhodla a zvládla to. I když jsem tady udělala chybu. Celkově jsem pro to udělala vše. Po sportovní stránce to nebyl nejtěžší měsíc v životě, po duševní možná jo. Nedá se to moc porovnávat například s maturitou, ale člověk musel mít dobrou disciplínu, protože se mi nechtělo denně tři hodiny cvičit. Nedala jsem si jediný den volna, pořád jsem musela něco dělat," řekla Sudová novinářům po finálovém závodě v Cypress Mountain.

možnost získat pro domácí zemi první zlatou olympijskou medaili na kanadské půdě.

Ve finále se nezvykle často padalo. K zemi se poroučely po jízdách na riziko hned čtyři boulařky - Američanka Michelle Roarková, Japonka Tae Satojaová, domácí lyžařka Kristi Richardsová a další americká reprezentantka Heather McPhieová, po kvalifikaci třetí žena a další adeptka na medaili.

Mezi dvacítku finalistek se nevešla mladší sestra Sudové Šárka, která obsadila za jízdu s čistou helikoptérou a saltem bez pozice 25. místo.

Poslední sedmadvacátá skončila sedmnáctiletá Tereza Vaculíková, která po přetočené helikoptéře na prvním skoku upadla a ztratila jednu lyži. Dokázala se však zvednout, pro lyži se vrátit a dojet do cíle, za což si vysloužila ovace fanoušků.

Tereza Vaculíková
Sedmnáctiletá Tereza Vaculíková.

"Přetočila jsem se, nezvládla dopad a pak už se nedalo nic dělat," řekla Vaculíková. Ovace diváků prý moc nevnímala. Že by závod vzdala, ani na chvilku neuvažovala. "Vždy to sjedu. Bokem nepojedu," uvedla.

Kouč Herot přiznal, že Vaculíkova byla před závodem hodně nervózní. "Viděla spoustu lidí. Bohužel do toho vlítla, jako kdyby byla ostřílená harcovnice a ještě na to nemá. Pro ni to ale byla strašná škola," uvedl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!