Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zůstane Valverde pánem na Zdi? Valonský šíp, předposlední jarní klasika je zde

Sport

  10:30
PRAHA - Ikonická i problematická Zeď opět čeká na své pokořitele. Mur de Huy ční jako výzva na samém konci předposlední jarní klasiky cyklistů. Po 195 kilometrech tvrdé práce na trati Valonského šípu prověří jezdce 1300 metrů dlouhé stoupání s průměrným sklonem 9,6 procenta a maximálním až 23 procent. V akci budou také dva čeští cyklisté, Roman Kreuziger a Petr Vakoč.

Alejandro Valverde foto: Reuters

„Atmosféra na Zdi bývá jedna z nejlepších z celé sezony,“ říká o explozivním finále Dan Martin, lídr stáje Etixx. „Je to i vysoce taktická koncovka, při které si musíte moc dobře rozmyslet, kde zaútočíte.“

Nalézt správný okamžik k ataku je klíčové. Kdo to na Zdi zkusí příliš brzy, často nevydrží se silami až do cíle. Kdo příliš vyčkává, nemusí dostihnout dřívější útočníky. Podle statistik zde k největšímu počtu vítězných útoků došlo okolo mety 400 metrů do cíle.

Historicky tu vládnou domácí Belgičané, ti triumfovali celkem osmatřicetkrát. Následují s osmnácti tituly Italové, jenže poslední čtyři ročníky patřily Španělům.

Jak to bude letos?

Valonský šíp

Kdo bude také na startu

Movistar: Valverde, Betancur, Moreno, Izagirre, Visconti.
Etixx: D. Martin, Alaphilippe, VAKOČ, Brambilla, Jungels.
Orica: Albasini, Hayman, Matthews, A. Yates.
Kaťuša: Rodríguez, van den Broeck.
AG2R: Latour, Bakelants, Riblon.
Sky: Sergio Henao, Poels, Swift, van Poppel.
Astana: Rosa, Cataldo, L. L. Sánchez.
Cannondale: Slagter, Clarke, Craddock.
LottoNL-Jumbo: Kelderman, Gesink.
Tinkoff: KREUZIGER, Valgren, Kišerlovski, Trofimov.
BMC: Gilbert, S. Sánchez, Vliegen.
Wanty: Gasparotto.
Fortuneo: Ledanois, Sörensen.
IAM: Pantano, Devenyns, Zaugg.
Trek: F. Schleck, Hesjedal, Zubeldia.
Cofidis: Navarro,
FdJ: Vichot.
Giant-Alpecin: Barguil, Geschke.
Lampre: Costa, Meintjes, Ulissi.
Lotto Soudal: Gallopin, Wellens.
Roompot: Weening, Hoogerland, Lammertink.
Dimension Data: Pauwels, Anton, Cummings.
Topsport Vlaanderen: van Hecke, Declercq.
Stölting: Gerdemannm, Ciolek.

Nejvýraznější změnu ve startovní listině v porovnání s nedělním Amstelem najdeme hned u čísla 1, které vždy náleží obhájci titulu. Alejandro Valverde ovládl Valonský šíp třikrát, poprvé před deseti lety, a letos zde chce triumfovat počtvrté.

Lídr Movistaru minulý týden v rámci přípravy na Giro startoval na závodě Kolem Kastilie a Leónu, kde vyhrál dvě etapy i celkovou klasifikaci. Mezi jeho pomocníky budou dnes další bývalý vítěz Dani Moreno a Carlos Betancur, třetí z ročníku 2013.

„Stanu proti úplně jiným soupeřům než minulý týden. Že bych znovu vyhrál? Uvidíme,“ říká Valverde. Ovšem jak připomíná jeho sportovní ředitel José-Luis Arrieta: „Alejandro je vždy ve formě, po celý rok.“

Rovněž Dan Martin, lídr Etixxu, v neděli na Amstelu chyběl a nyní má v Huy vítězné choutky. Vždyť ještě v barvách Cannondale-Garminu tu v roce 2014 skončil za Valverdem druhý.

Stejné umístění za stejným mužem pak loni vybojoval Julian Alaphilippe, druhý lídr stáje Etixx. Poté, co v zimě prodělal mononukleózu, ukazuje mladý Francouz opět svoji sílu. Na Brabantském šípu šlapal v úniku, pak pomohl Vakočovi a sám skončil osmý. A na Amstelu šestý.

Vakoč je připraven pomoci, Kreuziger je jedním z lídrů

V barvách Etixxu se znovu představí také Petr Vakoč. Český šampion Brabantského šípu už před startem ardenského seriálu hlásil: „Na Valonském šípu a v Lutychu budu spíš pomáhat Danovi a Julianovi.“

Druhý český zástupce Roman Kreuziger je společně s mladým Dánem Michaelem Valgrenem, překvapivě druhým na Amstelu, lídrem stáje Tinkoff.
Kreuziger v minulosti nezastíral, že Valonský šíp se svojí příliš prudkou zdí mu z ardenských klasik vyhovuje nejméně. V posledních dvou ročnících zde však dosáhl svých dvou nejlepších výsledků na tomto závodě: osmého a jedenáctého místa.

„Stejně jako na Amstelu bude celý tým během závodu chránit Romana a Michaela, aby je přivezl na dobré pozici pod Zeď,“ říká Bruno Cenghialta, sportovní ředitel stáje Tinkoff. „Bude to složitý závod, ve vysoké rychlosti a s obtížnými kopci. Očekáváme, že pod Zdí zůstane ve finále pohromadě 40 nebo 50 jezdců, a bude důležité, aby už tam byli naši dva lídři v popředí.“

Posledních 10 vítězů

2006 Valverde (Šp.)
2007 Rebellin (It.)
2008 Kirchen (Luc.)
2009 Rebellin (It.)
2010 Evans (Aus.)
2011 Gilbert (Bel.)
2012 Rodríguez (Šp.)
2013 Moreno (Šp.)
2014 Valverde (Šp.)
2015 Valverde (Šp.)

Trasa Valonského šípu, při které se cyklisté vydrápou na Mur de Huy celkem třikrát, znovu doznala úprav. Loni do ní organizátoři vložili 1,5 kilometru dlouhé stoupání Cote de Charave, nacházející se pouhé tři kilometry před Zdí, aby tak ještě víc zobtížnili závěr závodu. Letos navrch přidali ještě Cote de Solieres čtyřicet kilometrů před cílem.

Jak se Rodríguez a Gilbert dají dohromady?

Zeď v minulosti svědčila také šampionovi z roku 2012 a loni čtvrtému Joaquimu Rodríguezovi z Kaťuše, rozhodně ji má v oblibě mnohem více než hellingeny Amstelu. Na nizozemské klasice třikrát z posledních čtyř let upadl a zranil se. Předloni si na Amstelu zlomil dvě žebra. „Letos se po pádu praštil do hlavy, měl pak závratě a stěžoval si i na bolesti zad a ramen,“ informoval jeho sportovní ředitel José Azevedo.

Přesto Španěl věří, že na Valonském šípu bude opět míchat karty s těmi nejlepšími. Na startu stane už potřinácté, ale více než v nešťastnou třináctku věří naopak ve „šťastný pokoj“ číslo 11 v hotelu Malpertuus, jehož majitelem je sportovní ředitel týmu BMC Valerio Pivo. V minulosti právě v tomto pokoji bydleli před svými vítěznými závody Moreno, Argentin či Bartoli. Tento týden je v hotelu hostem stáj Kaťuša a pokoj s jedenáctkou zabydleli Rodríguez a Angel Vicioso.

Rovněž Phillipe Gilbert z BMC, vítěz ročníku 2011, si nedělní Amstel protrpěl, se zlomeným prostředníčkem na ruce rozhodně nebyl tím cyklistou, jakého si fanoušci z Caubergu pamatují. „Jeho stav se zlepšuje každým dnem, ale za pět dní se toho zase tolik změnit nemohlo,“ říká právě Valerio Piva.

Gilbertovým problémem je, že kvůli prstu musel upravit pozici na kole, což následně způsobuje bolesti zad a záběr nohou.

„Amstel mi nevyšel, ale Valonský šíp už jsem vyhrál, dobře ho znám a doufám, že tentokrát budu mít lepší den,“ věří Belgičan.

Pokud to tak nebude, tým BMC je připraven vsadit na Samuela Sáncheze či na Loika Vliegena.

Orica, která se tolik snažila diktovat koncovku na Amstelu, nemá v sestavě Simona Gerranse, naopak znovu přiváží Michaela Matthewse, s ním loňského vítěze Classiky San Sebastian Adama Yatese a v roli pomocníka Mathewa Haymana, šampiona Paříž-Roubaix.

Lídrem stáje však bude někdo úplně jiný - Michel Albasini, který už tu dvakrát stál na pódiu a šestkrát dokončil Valonský šíp v Top 10.

„Dnes bude platit: vše pro Albasiniho,“ ujišťuje také sportovní ředitel jeho týmu Lorenzo Lapage.

„Nedostávám během roku mnoho příležitostí jet na sebe, ale Valonský šíp je jednou z nich,“ říká 35letý švýcarský cyklista. „Každý rok se mi podaří vyhrát jeden nebo dva závody, proč by to nemohlo být právě tady.“

Sílu ukázal na Amstelu Tim Wellens z Lotta Soudal, tým Sky povede Sergio Henao, v barvách druhodivizního Wanty se opět představí šampion Amstelu Enrico Gasparotto, budou tady Wilco Kelderman z Lotta NL-Jumbo, Rui Costa a Diego Ulissi z Lampre či Tom-Jegte Slagter z Cannondalu.

Na počest jubilejního 80. ročníku se poprvé odstartuje z Marche-en-Femene, dávné středověké vesničky, která se stane dvanáctým místem, jež hostilo start Valonského šípu.

Podle předpovědi má být slunečno, jasno, teplota okolo 14 stupňů, s mírným bočním větrem během závodu a protivětrem na cílovém kopci.

Valonský šíp není se svými 196 kilometry tak dlouhý jako „monumentální“ Lutych, který v neděli dlouhý seriál jarních klasik uzavře. Také proto otevírá městečko Huy dvířka k úspěchu většímu počtu jezdců.

Ale jen jeden bude na jeho konci pánem na Zdi.

Autor: