15. června 2010 17:02, aktualizováno  18:01 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Policie nahrazuje stávkující ochranku, už i na stadionu Ellis Park

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nepokoje na MS. Policie rozháněla demonstrující členy ochranky stadionu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje na MS. Policie rozháněla demonstrující členy ochranky stadionu. | foto: ČTK

Několik hodin před utkáním fotbalového mistrovství světa mezi Brazílií a KLDR (20:30) vstoupily do stávky stovky členů ochranky na stadionu Ellis Park v Johannesburgu. Následovali tak své kolegy z Durbanu, kteří kvůli nízkým mzdám stávkovali v pondělí. Policie už nahradila protestující ochrankáře celkem na čtyřech z deseti turnajových stadionů.

Policie se stará o bezpečnost na stadionu v Durbanu, Kapském Městě a Port Elizabeth, kde se dnes hrál zápas Portugalska s Pobřežím slonoviny. Poté musela povolat do služby dalších 1000 lidí, aby zajistili bezpečnost večerního zápasu v Ellis Parku. Mezitím podle agentury AP vstoupilo do stávky několik stovek členů ochranky na Soccer City, což je hlavní stadion MS v Johannesburgu.

Jeden z nespokojených ochrankářů před Ellis Parkem agentuře AP řekl, že protestují proti tomu, že jejich mzda od konce května, kdy byli najati, neustále klesá. V současnosti mají pracovat deset hodin za 190 randů (zhruba 500 korun), přičemž požadují minimálně 500 randů. "Když řeknou ne, tak nebude žádná ochranka," řekl muž, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Právě v Durbanu dnes opět ochrankáři protestovali poté, co odevzdali své oranžové vesty a dostali mzdu ve výši 205 randů. Na rozdíl od nedělní noci se demonstrace obešla bez problémů. Po zápase Německo - Austrálie proti nim policie zakročila slzným plynem a gumovými projektily, které zranily jednu ženu.

"Je to záležitost mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. S tím my nemůžeme nic dělat," řekl mluvčí FIFA Nicolas Maingot. Ochranku na stadionech si totiž najímala soukromá firma.

Pořadatelé naopak zažehnali stávku řidičů autobusů v Johannesburgu, kteří přestali jezdit po pondělním duelu Nizozemska s Dánskem. Na jednání se dohodli se zástupci řidičů, kteří si stěžovali, že nebyli v předstihu upozorněni na prodlouženou pracovní dobu během mistrovství.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz