22. června 2010 11:59 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Rozklad Francie začaly vulgární hádky. Dokončí jej dohoda o plichtě?

Franck Ribéry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Franck Ribéry. | foto: Reuters

PRAHA Již v sobotu odcestoval z dějiště MS francouzský útočník Nicolas Anelka, který o pauze zápasu s Mexikem (0:2) poslal o jistých končin trenéra Domenecha. V úterý večer jej může následovat celá francouzská reprezentace. Ani výhra nad JAR nemusí ponechat obhájce stříbra na turnaji. Stačí, aby druhý zápas skupiny Uruguay-Mexiko skončil remízou. Nevsadíte si na to?

Ty spekulace hýbou fotbalovým světem již od minulého čtvrtka. Mexiko senzačně porazilo Francii 2:0 a díky předchozím výsledkům se skupina A vybarvila celkem zřetelně.

Anketa

Kdo postoupí ze skupiny A do osmifinále?

Po vzájemné remíze Uruguay a Mexiko 177
Jeden z týmů vyhraje o gól a nakonec postoupí oba 62
Uruguay a vítěz zápasu JAR-Francie 19
Mexiko a vítěz duelu JAR-Francie 22

Uruguay a Mexiko mají po čtyřech bodech, domácí JAR a Francie jeden. A týmy, srovnané na stejném bodovém účtu se shodou okolností střetnou ve vzájemných duelech dnes od 16:00 hodin.

PODEZŘELÉ ZÁPASY V HISTORII

Brazílie-Jugoslávie 1:1 (MS 1954, Švýcarsko): Podivný systém, ve kterém odehrál každý celek ze čtyřčlenné skupiny jen dva zápasy, nahrála oběma soupeřům, Francouzům nepomohla ani výhra nad Mexikem. Aféru výsledek ale nerozpoutal.

NSR-Rakousko 1:0 (MS 1982, Španělsko): Největší ostuda v historii světových turnajů. Alžírsko na svém prvním šampionátu senzačně zdolalo Německo, ale padlo s Rakouskem. V posledním duelu africkému celku nestačila ani těsná výhra 3:2 nad Chile. Němci totiž potřebovali těsnou výhru nad Rakušany, aby oba celky postoupily dál. Stalo se, Němci dali v 10. minutě gól a od té chvíle ani jeden soupeř pořádně nepřelezl vlastní polovinu. "Ostuda z Gijónu" vstoupila do dějin a napomohla také pravidlu, že se všechny duely v závěrečném kole základních skupin hrají v jednotném čase (Alžířané totiž s Chile nastoupili dříve než Německo s Rakouskem).

Nizozemsko-Mexiko 2:2 (MS 1998, Francie): Belgie musela porazit Korejskou republiku o dva a více góly a mohla jít v klidu dále. Nepovedlo se to a oběma týmům v souběžné hraném zápase stačila remíza. Ta se také nakonec zrodila, přestože "Oranjes" dlouho vedli 2:0, Mexičané vyrovnali až v 95. minutě.

Dánsko-Švédsko 2:2 (EURO 2004, Portugalsko): Ten zápas mají všichni fanoušci ještě v paměti. Oba týmy potřebovali remízu, Dánové navíc se skóre 2:2 a vyšším. Povedlo se a oči pro pláč tak zbyly pro Italy. Nepomohl ani italský protest.

Matematika velí proto jasně, pokud latinskoamerický souboj dopadne nerozhodně, nepomůže domácím ani obhájcům stříbra z roku 2006 v druhém duelu ani výhra o deset branek. "Rozhodně nebudeme hrát na remízu. Vrhalo by to špatné světlo na celý náš národ," odmítá spekulace od domluveném výsledku kouč Uruguaye Oscar Tabárez a jako důkaz předkládá, že jeho tým nastoupí v nejsilnějším možném složení.

Stejná slova odhodlání znějí také z úst zástupců největší středoamerické země. "Mexiko nebude hrát na remízu. Ja i všichni milujeme vítězství, máme takovou mentalitu. Je mi jedno, kdo s námi postoupí, staráme se jen o sebe," tvrdí odhodlaně mexická legenda Cuauhtémoc Blanco. Také se nad těmito slovy jen tiše pousmíváte a hledáte nejbližší sázkovou kancelář (pokud jste to již neudělali dříve)? Mimochodem, Mexičané již mají na kontě jedno podezřelé utkání z historie MS (viz tabulka).

Jedno ale lze na celé situaci nalézt. Pokud se nestane nic překvapivého, ze skupiny B postoupí z první pozice rozjetý express jménem Argentina. A potkat Messiho a spol. již v osmifinále. Po tom netouží ani Mexiko ani Uruguay. V případě remízy by ale zbyl Černý Petr právě na mexické fotbalisty. I tak ale téměř všichni, kdo fotbalu rozumí, věří v jejich zápase v nerozhodný výsledek. Dokonce i vedení FIFA, které již od víkendu na obě reprezentace apeluje, aby hráli v souladu s mottem světového fotbalu: Má hra je fair-play.

A co když se nakonec očekávaný scénář konat nebude? Kdo poté doprovodí vítěze skupiny do osmifinále? V prvním řadě to může být i jeden z poražených celků, oba týmy mají aktivní skóre (které při rovnosti bodů rozhoduje, nikoliv vzájemné zápasy, pozn. redakce). Na to, že budou hrát Mexičané s Uruguayci naplno a jeden z týmů nakonec odejde z boje poražen spoléhají samozřejmě také Francouzi s fotbalisty Jihoafrické republiky.

Mexičtí fanoušci.

Za normálních okolností by byl jasným favoritem obhájce stříbra z posledního šampionátu, jenže francouzská reprezentace ze všeho nejvíce připomíná ponorku před smrtelným zásahem torpéda (nebo již po něm?). Pokud vůbec Francouzi nastoupí (O MOŽNÉM BOJKOTU ČTĚTE ZDE), hráči i fanoušci domácí "Bafana, Bafana" cítí obrovskou šanci.

Na vítězství (muselo by být nejspíše minimálně o tři góly) a následné také v postup do osmifinále. Jak vše dopadne se dozvíme nejpozději okolo šesté hodiny večer. Průběh obou duelů můžete sledovat v podrobné on-line reportáži od 15:50 hodin na www.lidovky.cz/sport ZDE!

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz