Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Achillova pata tajných služeb: osamocený útočník

Svět

  7:00aktualizováno  7:15
LUTYCH/PRAHA - Tajné služby západních zemí po teroristických útocích z 11. září 2001 překazily bezpočet dalších atentátů. Na jeden typ útočníků ale jsou – a z pochopitelných důvodů i dál budou – krátké: na osamocené násilníky, kteří nejsou napojeni na žádné ozbrojené skupiny.

Policisté a záchranáři jsou stále v centru města foto: ČTK

To byl případ norského extremisty Anderse Breivika, který letos v červenci při pumovém útoku v Oslu a následné střelbě na nedalekém ostrově Utoya pozabíjel 77 lidí. A podle prvních zjištění do této kategorie zapadá i pachatel včerejšího útoku z belgického Lutychu, za kterého byl označen 33letý Nordine Amrani.

K TÉMATU:

I v jeho případě ale existovaly přinejmenším indicie, které mohly na jeho nebezpečné sklony upozornit. Hned krátce po útoku se totiž objevila informace, že se do střetu ze zákonem dostal již dříve. A bylo to kvůli nedovolenému ozbrojování.

Zemřelo i malé batole

Ve východobelgickém Lutychu v úterý řádil zběsilý střelce, který v rušném centru města ze zatím neznámých důvodů začal po lidech házet granáty a střílet ze samopalu. Zabil nejméně čtyři lidi včetně malého dítěte, přes 120 zraněných skončilo v nemocnici se zraněním. Útočník při akci zahynul, podle médií spáchal sebevraždu.

Stalo se tak v roce 2008, kdy u něj policisté pátrali po drogách. Objevili ovšem nejen 2800 rostlin konopí, ale i deset kompletních zbraní, stovky nábojů a prý i zhruba 9500 součástí zbraní. Amrani si podle belgických médií dokázal zbraně i upravovat, mimo jiné si vyrobil i tlumič. Možná mu v tom pomohlo i jeho zaměstnání, pracoval jako svářeč.

V září 2008 byl odsouzen na 58 měsíců, odseděl si ale jen část trestu a podmínečně byl propuštěn. Včera ráno se měl dostavit k výslechu na policii, údajně kvůli mravnostním přestupkům. Ale tam už nepřišel a místo toho zaútočil na nic netušící obyvatele města (podle některých médií mířil k soudu, kde si měl vyslechnout další rozsudek).

Belgické úřady se již včera začaly bránit nařčením, že jej jakožto nebezpečné individuum neměly nechat běhat na svobodě. Prokurátorka  Danielle Reyndersová například na tiskové konferenci zdůrazňovala, že nikdy nebyl zapleten to terorismu. Známý byl „pouze“ výhrůžkami a podobnými delikty.

ČTĚTE TAKÉ:

O útočníkových motivech ani o něm samotném toho včera nebylo o mnoho víc známo. Zveřejněno bylo ještě to, že se narodil 15. listopadu 1978. Bydlel v ulici Campine nedaleko  lutyšského náměstí Sv. Lamberta. 

V blízkosti místa činu byl nalezen jeho vůz, který se pyrotechnici po ohledání rozhodli odpálit. Podle novináře, kterého citoval francouzský list L’Express, útočník vypadal, že je „pánem svých činů“ a že chce zasáhnout „co největší možný počet lidí“.

Téma o tragédii v Lutychu najdete ve středečním vydání Lidových novin. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!