Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

AfD chce v čele země provokatéra. Protimigrační německá strana vyslala do boje o prezidentský úřad ekonoma

Max Otte foto: Wikipedia.org

Pokud by se měl sestavit seznam největších provokatérů v německém veřejném prostoru, zaujímal by na něm Max Otte jedno z čelných míst.
  14:06

Sedmapadesátiletý ekonom na sebe rád veřejně upozorňuje, často i spornými příspěvky na Twitteru, které pak smaže. Byl také častým hostem politických talk show v německých televizích, kde rád provokoval své levicové spoludiskutující. Teď ho navrhla protimigranční Alternativa pro Německo (AfD) jako svého prezidentského kandidáta pro volbu hlavy státu, které má proběhnout 13. února. A to navzdory tomu, že Otte je členem křesťanských demokratů (CDU).

On sám v tom žádný rozpor nespatřuje. Tvrdí o sobě, že je „křesťanským demokratem každým coulem“ a nevidí důvod, proč by měl své tři desítky let trvající členství v CDU ukončit. Vedení strany mu dalo obratem ultimátum, které ovšem vypršelo bez reakce, takže ho poté podmínečně vyloučilo. Definitivně o tom ale bude muset rozhodnout smírčí komise.

Pro AfD, která také ráda provokuje, je Otteho nominace také jedním ze způsobů, jak se trochu připomenout. Navíc u nejbližší prezidentské volby nemá co ztratit. Opětovné zvolení současné hlavy státu, Franka-Waltera Steinmeiera, je téměř jisté. Má totiž podporu nejenom tří vládních stran, ale i opoziční CDU.

Otte s AfD už nepřímo spolupracoval i v minulosti. Seděl ve vedení její stranické nadace DES (Desiderius Erasmus Stiftung). Před volbami v roce 2017 veřejně oznámil, že ač zůstává členem křesťanských demokratů, bude volit Alternativu.

Šest milionů dospělých v Německu neumí plynule číst a psát. Je to každý osmý člověk, kterého potkáte

Otte napsal několik ekonomických bestsellerů, mezi nimi i knihu, v níž v roce 2006 předpověděl světovou finanční krizi.

Skutečnost, že krátce poté k ní skutečně došlo, z něj udělala často citovaného odborníka. V té době také zároveň založil několik investičních fondů. Fungovaly přesně podle Otteho strategií, které doporučoval pro případ zhroucení globálního systému.

V dalších letech pak kritizoval expanzivní měnovou politiku většiny světových centrálních bank, přičemž jejich počínání přirovnával k plánovanému hospodářství. Politikům také pravidelně vytýká, že kapitulovali před sílou globální finanční lobby, která je v jeho očích hrozbou pro demokratické uspořádání. Během krize eurozóny v roce 2015 podporoval vyloučení Řecka z měnové unie.

V politice začal být Otte víc vidět od loňského jara, kdy se stal šéfem tak zvané „Hodnotové unie“ (Werteunion), která sdružuje konzervativní členy a sympatizanty CDU. Vedení strany ji ovšem nepovažuje za oficiální spřízněné uskupení a její stanoviska v minulosti ignorovalo.

Členové uskupení v minulosti kritizovali migrační politiku kancléřky a šéfky strany Angely Merkelové a vyzývali ji opakovaně k rezignaci.Vadilo jim také, že strana opustila řadu tradičních postojů, přestala třeba podporovat všeobecnou brannou povinnost, výrobu energie v jaderných elektrárnách nebo již neprosazovala tradiční model rodiny.

Po nástupu Otteho do čela „Hodnotové unie“ ji ovšem řada z jejích známých osobností opustila kvůli obavám, že Otte ji přiblíží ještě víc směrem k AfD. Odmítnutí jakékoli spolupráce s Alternativou teprve nedávno zopakoval i nový šéf CDU Friedrich Merz.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat