Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

AfD se podle předběžných výsledků voleb do hamburského parlamentu dostala

Svět

  21:29
Hamburk - Pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) se navzdory původním odhadům dostala do regionálního parlamentu v Hamburku. Vyplývá to z předběžných výsledků nedělních zemských voleb, o kterých v pondělí informovala agentura DPA.

Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se konala pod hesly „Za svobodu a demokracii“ a „Budoucnost Německa“. foto: Reuters

Hlasování vyhrála s jasnou převahou sociální demokracie (SPD), na druhém místě skončili Zelení. Třetí místo křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové německá média označují za debakl.

Druhému největšímu německému městu, které je zároveň spolkovou zemí, vládne posledních pět let koaliční vláda SPD a Zelených. Tyto strany získaly v nedělních volbách nejvíce hlasů. Podle předběžných výsledků dostali sociální demokraté 39 procent a zelení 24,2 procenta hlasů. Křesťanskodemokratická unie (CDU) zaznamenala nejhorší výsledek za téměř 70 let a skončila s 11,2 procenty hlasů až na třetím místě.

Oproti prvním odhadům se do regionálního parlamentu severoněmeckého města dostane i Alternativa pro Německo (AfD), která získala 5,3 procenta hlasů a skončila po straně Levice (9,1 procenta) na pátém místě.

FDP i SPD

Nejasná byla dlouho budoucnost liberální Svobodné demokratické strany (FDP) v Hamburku. Podle předběžných výsledků těsně překonala pětiprocentní hranici, ale dnes večer pro stranu přišla špatná zpráva: získala jen 4,9 procenta hlasů. Důvodem nejasností byly nesrovnalosti v jednom z hamburských volebních obvodů, kde byly FDP omylem přičteny hlasy patřící Zeleným, informovala televize n-tv.

Německo: Volby v Braniborsku, Sasku a Durynsku zvětšily vládní krizi

Severoněmecké hanzovní město tedy zřejmě dál povede koalice SPD a Zelených pod vedením čtyřiapadesátiletého primátora Petera Tschentschera (SPD). Ten už dnes prohlásil, že pokračování koalice „je nasnadě“. Politologové ale očekávají složitá jednání. Zelení totiž oproti předchozím volbám svou podporu téměř zdvojnásobili, a budou tak zřejmě chtít zvýšit i svůj vliv v budoucí koalici.

Hamburské zemské volby se konaly nedlouho po krizi v jiné spolkové zemi - středoněmeckém Durynsku. Tam uspěl při volbě ministerského předsedy kandidát FDP Thomas Kemmerich, pro něhož hlasovali kromě FDP a CDU i politici AfD. Bylo to poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského křesla. Na německé politické scéně to vyvolalo bouři nevole. Annegret Krampová-Karrenbauerová v reakci na to oznámila, že rezignuje na post předsedkyně CDU. Svou funkci dal k dispozici i předseda FDP Christian Lindner, jemuž ale spolustraníci vyjádřili důvěru, stranu tak povede dál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!