Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

AfD se podle předběžných výsledků voleb do hamburského parlamentu dostala

Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se... | foto: Reuters

Hamburk Pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) se navzdory původním odhadům dostala do regionálního parlamentu v Hamburku. Vyplývá to z předběžných výsledků nedělních zemských voleb, o kterých v pondělí informovala agentura DPA.

Hlasování vyhrála s jasnou převahou sociální demokracie (SPD), na druhém místě skončili Zelení. Třetí místo křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové německá média označují za debakl.

Druhému největšímu německému městu, které je zároveň spolkovou zemí, vládne posledních pět let koaliční vláda SPD a Zelených. Tyto strany získaly v nedělních volbách nejvíce hlasů. Podle předběžných výsledků dostali sociální demokraté 39 procent a zelení 24,2 procenta hlasů. Křesťanskodemokratická unie (CDU) zaznamenala nejhorší výsledek za téměř 70 let a skončila s 11,2 procenty hlasů až na třetím místě.

Oproti prvním odhadům se do regionálního parlamentu severoněmeckého města dostane i Alternativa pro Německo (AfD), která získala 5,3 procenta hlasů a skončila po straně Levice (9,1 procenta) na pátém místě.

FDP i SPD

Nejasná byla dlouho budoucnost liberální Svobodné demokratické strany (FDP) v Hamburku. Podle předběžných výsledků těsně překonala pětiprocentní hranici, ale dnes večer pro stranu přišla špatná zpráva: získala jen 4,9 procenta hlasů. Důvodem nejasností byly nesrovnalosti v jednom z hamburských volebních obvodů, kde byly FDP omylem přičteny hlasy patřící Zeleným, informovala televize n-tv.

Severoněmecké hanzovní město tedy zřejmě dál povede koalice SPD a Zelených pod vedením čtyřiapadesátiletého primátora Petera Tschentschera (SPD). Ten už dnes prohlásil, že pokračování koalice „je nasnadě“. Politologové ale očekávají složitá jednání. Zelení totiž oproti předchozím volbám svou podporu téměř zdvojnásobili, a budou tak zřejmě chtít zvýšit i svůj vliv v budoucí koalici.

Hamburské zemské volby se konaly nedlouho po krizi v jiné spolkové zemi - středoněmeckém Durynsku. Tam uspěl při volbě ministerského předsedy kandidát FDP Thomas Kemmerich, pro něhož hlasovali kromě FDP a CDU i politici AfD. Bylo to poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského křesla. Na německé politické scéně to vyvolalo bouři nevole. Annegret Krampová-Karrenbauerová v reakci na to oznámila, že rezignuje na post předsedkyně CDU. Svou funkci dal k dispozici i předseda FDP Christian Lindner, jemuž ale spolustraníci vyjádřili důvěru, stranu tak povede dál.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...