Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Exodus z Pákistánu. Tisíce Afghánců míří k hranici, hrozilo by jim zatčení

Afghánské rodiny na korbě nákladního auta míří k hraničnímu přechodu v Torkhamu v Pákistánu. (31. října 2023) foto: ČTK

Afghánci žijící nelegálně v Pákistánu se v úterý vydali pod hrozbou deportace na cestu k hranici. Tisíce lidí míří do své vlasti před vypršením lhůty stanovené pákistánskými úřady pro jejich odchod ze země. Úřady zahájí tažení proti imigrantům bez dokumentů 2. listopadu.
  17:15

Pákistán nařídil všem imigrantům, kteří pobývají v zemi bez povolení, aby do 1. listopadu odešli, jinak jim hrozí deportace. Naprostá většina přistěhovalců v Pákistánu jsou Afghánci, ze zhruba čtyř milionů jich potřebné doklady nemá 1,7 milionu, uvádí pákistánská vláda.

Pákistánský ministr vnitra Sarfraz Bugtí v úterý oznámil, že úřady zahájí tažení proti imigrantům bez dokumentů 2. listopadu. „Na dobrovolný návrat zbývají poslední dva dny. Pak začne naše dlouhá, postupná operace,“ řekl Bugtí.

Podle pákistánské vlády budou imigranti, pobývající v Pákistánu nelegálně, po vypršení lhůty zatýkáni, umísťováni do detenčních zařízení a vyhošťováni. Afghánská vláda vedená islamistickým hnutím Tálibán to již dříve označila za nepřijatelný krok.

„Tisíce afghánských uprchlíků nyní čekají v osobních a nákladních autech, až na ně přijde řada, a jejich počet stále roste,“ popsal agentuře AFP situaci na hlavním hraničním přechodu Torcham vysoký pákistánský vládní představitel Iršad Mohmand. „Od rána sem dorazilo více než 10 000 uprchlíků,“ dodal.

Podle agentury AFP se od říjnového oznámení plánu pákistánské vlády vyhostit migranty bez platných dokladů vrátilo do Afghánistánu již více než 100 tisíc Afghánců.

Útěk před válkou i chudobou

Pákistán v uplynulých desetiletích přijal statisíce Afghánců, kteří ze své vlasti prchali před válečnými konflikty, chudobou i pronásledováním. Příliv běženců zesílil od roku 2021, kdy se k moci v Afghánistánu vrátil Tálibán.

Mnozí odcházející Afghánci se v Pákistánu narodili a prožili tam celý život. „Rozhodl jsem se odejít, abych se vyhnul ponížení ze strany pákistánských úřadů,“ řekl Zulfikár Chán, který se narodil afghánským uprchlíkům v táboře v pákistánském Péšávaru, metropoli provincie Chajbar Pachtunchvá hraničící s Afghánistánem.

„Můj otec přišel do Pákistánu před 40 lety. Oba moji rodiče zde zemřeli, jejich hroby jsou v Pákistánu,“ řekl 52letý Muhammad Amín, který také doposud žil v Péšávaru. „Vracíme se, protože jsme se nikdy nesnažili zaregistrovat jako uprchlíci u úřadů OSN,“ dodal muž původem z východoafghánské provincie Nangarhár, který má v plánu požádat Tálibán, aby mu pomohl začít nový život.

Pákistán v uplynulých desetiletích přijal statisíce Afghánců, kteří ze své vlasti prchali před válečnými konflikty, chudobou i pronásledováním. (31. října 2023)

Organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) kritizovala Pákistán za „výhrůžky a špatné zacházení“ s afghánskými migranty. „Situace v Afghánistánu zůstává nebezpečná pro mnoho z těch, kdo uprchli. Pokud budou vyhoštěni, budou čelit značným bezpečnostním rizikům,“ napsala HRW, která zároveň vyzvala Islámábád, aby spolupracoval s Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na registraci těch, kdo potřebné doklady nemají.

Islámábád uvedl, že rozhodnutí přijal kvůli podílu afghánských ozbrojenců na sebevražedných útocích a dalších zločinech páchaných na pákistánské půdě.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...