Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Afghánistánu zbičovali čtrnáct lidí. Tálibán trestá cizoložství i krádež

Bojovníci Tálibánu oslavují výročí převzetí moci nad Afghánistánem. (15. srpna 2022) foto: Reuters

Radikální hnutí Tálibán nechalo ve středu zbičovat čtrnáct lidí. V Afghánistánu, jemuž islamisté vládnou, je to tento měsíc už druhý případ bičování coby trestu, uvádí agentura Reuters. Signalizuje to možný návrat k praktikám běžným za tvrdé vlády tálibánců v 90. letech. O bičování informuje i agentura AP.
  11:22

„Čtrnáct lidí, včetně tří žen, zbičovali za přítomnosti učenců, úředníků a lidí na fotbalovém stadionu v provincii Lógar za různé hříchy včetně cizoložství, krádeží a forem korupce,“ uvedl Nejvyšší soud na Twitteru a dodal, že další dva lidé byli bičováni ve východní provincii Laghmán.

Potrestaní dostali od 21 do 39 ran bičem, podotkla agentura AP s odvoláním na nejmenovaného úředníka. Bičování podle něj přihlížely stovky lidí, kteří měli zákaz pořizovat fotografie nebo videozáznamy.

Úřad guvernéra provincie Lógar před tím pozval na stadion „ctihodné učence, mudžáhidy, stařešiny, kmenové vůdce a místní obyvatele“. Agentura informuje o dvanácti zbičovaných lidech – třech ženách a devíti mužích. Pozvánky na akci podle ní rozeslal prostřednictvím sociálních sítí.

Nejvyšší duchovní vůdce Tálibánu tento měsíc soudcům sdělil, že by měli vykonávat tresty v souladu islámským právem šaría. První potvrzené veřejné bičování od obnovení moci Tálibánu se odehrálo 11. listopadu, kdy úřady takto potrestaly devatenáct lidí za údajné krádeže, cizoložství a útěky z domova.

Veřejné bičování, popravy a kamenování za údajné zločiny byly běžné v prvním období vlády Tálibánu v Afghánistánu v letech 1996 až 2001, kdy moc radikálního hnutí ukončila invaze vedená Spojenými státy. Loni v srpnu se v souvislosti se stažením amerických a dalších zahraničních vojsk ze země Tálibán k moci vrátil.

Bezprostředně poté radikální hnutí slíbilo, že bude umírněnější a umožní práva žen a menšin. Práva a svobody však omezilo, podotkla AP, která jako příklad uvedla zákaz vzdělávání dívek po šesté třídě.

19. srpna 2021

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!