Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Africký Stalin“ odsouzen k smrti

Svět

  8:44
Addis Abeba - Etiopský marxistický vůdce Mengistu Haile Mariam byl včera v nepřítomnosti shledán vinným ze zločinů proti lidskosti, vražd a genocidy.

Mengist Haile Mariam foto: AFP

Je přezdíván africkým Stalinem. Za jeho krutovlády v letech 1977-1991 bylo popraveno 50 000 až 200 000 lidí, další zhruba milion zemřel hlady. Mengistu Haile Mariam byl včera po 12 letech soudního líčení v etiopské metropoli Addis Abebě shledán vinným ze zločinů proti lidskosti, genocidy a vraždy. Za vůbec nejstrašnější období jsou považována léta 1977 a 1978, kdy Mengistuova junta v rámci kampaně Rudý teror škrtila a střílela své oponenty, jejichž mrtvá těla následně pohazovala po ulicích.

„Mengistuova junta založila úderná komanda, která měla za úkol zdecimovat, mučit a zabíjet skupiny lidí, jež se stavěly proti jeho režimu,“ stálo mimo jiné v prohlášení tří soudců, kteří pro vinu diktátora rozhodli v poměru 2:1. Spolu s ním bylo odsouzeno dalších 72 členů junty. Řada z nich, konkrétně se uvádí číslo 25, ale stejně jako Mengistu byla odsouzena v nepřítomnosti. Bývalý marxistický vůdce žije od roku 1991 jako exulant v Zimbabwe pod ochrannou rukou jiného diktátora - Roberta Mugabeho. Ten Mengistua odmítá vydat, protože ho považuje za spojence v boji za „osvobození od koloniálního útlaku“. Mugabe se včera k verdiktu etiopského soudu jako již tradičně nevyjádřil. Není tajemstvím, že právě Mengistu pomáhal Mugabemu vycvičit guerillovou armádu v boji proti bělochům.

Letoun plný whisky

Mengistu Haile Mariam, kterému mimochodem českoslovenští komunisté v roce 1987 udělili Řád bílého lva, svou nadvládu nad Etiopií zahájil svržením císaře Selassieho. Mengistuovo prezidentování bylo vedle čistek poznamenáno i hladomorem. Traduje se, že když v roce 1984 Etiopané umírali hlady, nechal si dovézt letadlo plné whisky, kterou oslavil výročí své revoluce. Dnes mu v Etiopii za genocidu hrozí trest smrti.
Autoři:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč