Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Benátky zezelenaly, klimaaktivisté na protest obarvili vodu ve Velkém kanále

Svět

  19:17aktualizováno  20:00
Členové skupiny Extinction Rebellion v sobotu obarvili vodu v benátském Velkém kanále (Canal Grande) na zeleno v protestu proti pokračujícím jednáním na klimatické konferenci OSN COP28 v Dubaji. Ta označili za směšná a neúspěšná. Jiná skupina aktivistů, hnutí Ultima Generazione (Poslední generace) ve čtvrtek postříkala směsí bahna a kakaového prášku fasádu baziliky svatého Marka.

V Benátkách do kanálu nalili životnímu prostřední neškodnou fluorescentní látku. Barva se objevila i v kanálu v Miláně a řekách v Římě, Turíně a Boloni.

Někteří z protestujících se také pomocí lan zavěsili z mostu Ponte di Rialto a na tuto známou stavbu vyvěsili transparent s nápisem kritizujícím italskou vládu: „COP28: zatímco vláda hovoří, my visíme na vlásku“.

Skupina uvedla, že používá „neškodnou barvu, aby odsoudila další politická selhání COP28 a světových vlád v boji proti klimatické krizi a šestému masovému vymírání“. „Za několik hodin bude voda vypadat jako předtím. A zatímco vlády hovoří, počítáme škody a oběti pokračujících záplav a požárů,“ uvedla skupina v prohlášení.

COP28 se odehrává od konce listopadu do úterý příštího týdne v Dubaji, přičemž centrálním tématem je letos konec využívání fosilních paliv. Jejich budoucnost je zároveň jedním z nejspornějších bodů v jednání mezi státy.

Velký kanál v Benátkách zazářil fluoreskující zelenou už letos v květnu, kdy se někteří místní domnívali, že za nepřirozenou barvou vody rovněž stojí ekologičtí aktivisté. Italské úřady následně uvedly, že zbarvení způsobil podobně jako dnes netoxický fluorescein, který se používá pro testování systému odpadních vod. Není ale jasné, jak se do vody dostal.

Někteří Benátčané v této souvislosti připomněli rok 1968, kdy argentinský umělec Nicolás García Uriburu vodu v centrálním kanále města rovněž obarvil na zeleno, aby už tehdy upozornil na znečištění.

Mezi státy na COP28 panují rozpory

Mezi státy na klimatické konferenci OSN COP28 momentálně panuje více rozporů než shody, řekl v sobotu předseda tohoto setkání v Dubaji a ministr průmyslu Spojených arabských emirátů Sultán Džábi. Země vyzval, aby urychlily svou práci na vypracování finální dohody, informovala agentura Reuters.

„Na politické úrovni nastal určitý pozitivní posun, my teď tuto energii musíme nasměrovat k urychlení odborné stránky věci,“ řekl Džábi, který je zároveň šéfem státní ropné společnosti ADNOC, „Je třeba ale říci, že stále existuje víc oblastí, v nichž panují neshody, než ty, kde se shodneme,“ uvedl na plenárním zasedání a dodal, že čas na překonání rozdílu se blíží ke konci.

Na konferenci, která začala na konci listopadu a potrvá do 12. prosince, se v sobotu podle Reuters střetly zúčastněné státy ohledně možné dohody o postupném ukončení využívání fosilních paliv, momentálně ústředním tématu. Několik zemí včetně Saúdské Arábie a Ruska trvá na tom, aby se setkání zaměřilo jen na snížení současného znečištění klimatu, nikoliv na fosilní paliva, která ho ale způsobují, píše Reuters s odkazem na pozorovatele.

Nejméně 80 zemí včetně Spojených států, Evropské unie či mnoha chudších států, které nejvíc ohrožují jevy způsobené změnou klimatu, naopak požadují, aby se konečná dohoda vyslovila pro konec fosilních paliv.

Baziliku svatého Marka postříkali bahnem

Jiná skupina ekologických aktivistů, hnutí Ultima Generazione (Poslední generace) před dvěma dny v Benátkách postříkala směsí bahna a kakaového prášku fasádu baziliky svatého Marka. Policie šest z aktivistů zadržela. Protestovali proti podle nich nedostatečným opatřením na ochranu klimatu, památku nijak trvale nepoškodili.

Aktivisté stříkali na bílé sloupy a fasádu baziliky hnědou směs vody, bahna a kakaa pomocí hasicího přístroje. Poté před ní stáli s transparentem, který vyzýval vládu k ustavení fondu na nápravu škod způsobných změnami klimatu. Do něj by podle představ hnutí mělo jít nejméně 20 miliard eur.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...