Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Al Gore: Ropné firmy platí popírače změn klimatu

Svět

  15:31
SINGAPUR - Bývalý americký viceprezident Albert Gore obvinil firmy s největším podílem na znečišťování ovzduší, že financují dezinformační kampaně. Prostřednictvím nich prý firmy zpochybňují, že vypouštění oxidů uhlíku mělo vliv na projevující se klimatické změny.

Bývalý americký viceprezident Al Gore. foto: AFP

Gore, který v poslední době vede kampaň za ekologickou změnu politiky v USA i ve světě, to dnes prohlásil na sympoziu v Singapuru a jmenoval v této souvislosti ropný
koncern Exxon Mobil či tabákové firmy, napsala agentura AP.

"Byla tu některými největšími emitenty CO2 organizována kampaň financovaná v objemu asi deseti milionů dolarů ročně (asi 200 milionů korun), jejímž cílem bylo vytvořit dojem, že vědecké kapacity se v názorech na příčiny klimatických změn neshodují," řekl Gore. "V současnosti zde určitá velmi malá neshoda skutečně je," dodal.

10 000 dolarů za článek
Gore naznačil souvislost s podobnou kampaní před několika lety, kdy velké americké tabákové koncerny obdobným způsobem vytvářely dojem nejistoty a vnitřních rozporů ve vědeckých kruzích o otázce, zda je kouření cigaret skutečně škodlivé. Upozornil přitom, že "to, co se souhrnně nazývá propaganda, hraje v současném světě určující roli při vytváření veřejného mínění".

Když v únoru zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) vypracovaná pod patronací OSN potvrdila významný podíl lidské činnosti na oteplování planety, "popírači této skutečnosti vypsali odměnu 10.000 dolarů (asi 200.000 korun) za každý článek vyvracející závěry IPCC, ať už by byl vyroben a zveřejněn kdekoli na světě," řekl Gore podle AP. "Pokoušejí se manipulovat veřejným míněním a udělat z nás hlupáky," zdůraznil.

Podle něj právě Exxon Mobil Corporation, světově největší veřejně obchodovaná ropná společnost, je jednou z firem zapojených do snahy zmást veřejnost ve věci globálního oteplování. Britské a americké právnické skupiny vědců obvinily ExxomMobil z vytváření skupin, které by podkopávaly obecný konsensus o klimatických změnách. Společnost tvrdí, že vědecké zprávy o škodlivosti emisí jsou jen pokusem pošpinit její jméno.

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...