Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Navalného tělo ukázali matce, Biden projevil osobně soustrast vdově Juliji

Svět

  17:25aktualizováno  21:09
Matka ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek za nejasných okolností ve vězení za polárním kruhem, uvedla, že jí konečně ukázali synovo tělo. Úřady ale podle ní chtějí, aby ho pochovala tajně, a vyhrožovaly jí, že pokud nebude souhlasit, může se s tělem něco přihodit. Vyšetřovatel jí řekl, že čas není na její straně a tělo podléhá rozkladu. Ruské úřady k navrácení opozičníkova těla rodině vyzval dnes i Bílý dům.

„Podle zákona mi okamžitě měli vydat Alexejovo tělo, ale dodnes to neudělali,“ postěžovala si ve vystoupení na serveru YouTube, natočeném poté, co podle vlastních slov strávila 24 hodin u vyšetřovatelů v Salechardu na severu Ruska. Tam ji také odvezli na tajnou návštěvu márnice. „Vydírají mne a kladou podmínky, kde, kdy a jak má být Alexej pochován. To je nezákonné,“ řekla Ljudmila Navalná.

Úřady si podle ní přejí, aby ji mohly jen dovést k čerstvému hrobu na okraji hřbitova a prohlásit, že tam leží její syn, ale s tím nesouhlasí a přeje si, aby Navalného přátelé měli možnost se s ním rozloučit. „Nechci žádné zvláštní podmínky, chci jen, aby se vše odehrálo v souladu se zákonem,“ řekla. „Požaduji, aby mi neprodleně vydali synovo tělo,“ zdůraznila.

Ruské úřady dosud na prohlášení Navalného matky nereagovaly. Komentátoři předpokládají, že Kreml se před prezidentskými volbami, které se uskuteční v půlce března, obává, že by se pohřeb s případnou účastí desítek tisíc lidí mohl přeměnit v demonstraci proti Putinovu režimu.

Smrt z „přirozených příčin“

Navalná do trestanecké kolonie IK-3, kde byl vězněn její syn, úhlavní nepřítel ruského prezidenta Vladimira Putina, zamířila společně s právníkem v sobotu, tedy den po ohlášení úmrtí. V márnici v Salechardu, kde se tělo mělo nacházet, ho však nenašla. V trestanecké kolonii matce o víkendu sdělili, že Navalnyj zemřel na „syndrom náhlého úmrtí“.

Mluvčí Navalného Kira Jarmyšová nyní informovala, že zpráva o úmrtí, kterou matka Navalného od ruských úřadů obdržela, pojednává o smrti z „přirozených příčin“.

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim především za korupci. Od roku 2021 byl ve vězení. Za tu dobu se potýkal s bolestmi zad a nohou, nemocemi, kvůli zásahům dozorců nemohl spát, držel několik týdnů hladovku a často byl na samotce, kam byl podle své mluvčí naposledy poslán dva dny před smrtí.

V pátek vězeňská služba uvedla, že 47letému muži se po procházce ve vězeňské kolonii udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit.

„Rusové musí (Navalné) vrátit syna,“ řekl dnes mluvčí Bílého domu John Kirby.

Americký prezident Biden se v Kalifornii osobně setkal s vdovou po Navalném a jeho dcerou, podle Reuters jim vyjádřil soustrast.

Ruské úřady dosud na prohlášení Navalného matky nereagovaly. Komentátoři předpokládají, že Kreml se před prezidentskými volbami, které se uskuteční v půlce března, obává, že by se pohřeb s případnou účastí desítek tisíc lidí mohl přeměnit v demonstraci proti Putinovu režimu.

Navalného matka chce podle Ivana Ždanova, ředitele Fondu boje proti korupci, který Navalnyj založil, pohřbít svého syna na Chovanském hřbitově na jihozápadním okraji Moskvy. Přeje si, aby byla pieta otevřena veřejnosti.

„Chci aby ti z vás, kterým na Alexejovi záleželo a pro které je jeho smrt osobní tragédií, měli příležitost se s ním rozloučit,“ řekla Navalná ve videu. Podle Ždanova není ve hře možnost, že by byl Navalnyj pochován v zahraničí.

„Alexej se nevrátil do Ruska, jen aby byl teď poslán pryč,“ řekl Ždanov.

Navalnyj, který si udělal jméno odhalováním korupce na vrcholcích režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval prezidenta Vladimira Putina, kterého také obviňoval, že nařídil jej otrávit. Hned po vyléčení z otravy v Německu a návratu do vlasti byl v lednu 2021 uvězněn.

Petici ruským úřadům za vydání Navalného těla rodině podle portálu OVD-Info podepsalo přes 83.000 lidí. Jména podepsaných server, který monitoruje aktivity ruských bezpečnostních složek a soustředí se na problematiku lidských práv, nezveřejnil, napsala agentura Reuters.

Západ reaguje hystericky, tvrdí Rusko

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova západní země na úmrtí vůdčího představitele ruské opozice reagují hystericky. Západ nemá právo se vměšovat do ruských záležitostí, řekl ve čtvrtek podle agentury Reuters Lavrov. Ten se v Riu de Janeiro účastnil zasedání ministrů zahraničí zemí skupiny G20.

Spojené státy i řada zemí v Evropské unii v reakci na úmrtí Navalného uvedly, že za smrt nese odpovědnost ruský prezident Vladimir Putin a jeho vláda, jež Navalného věznila. Řada evropských zemí včetně České republiky si kvůli záležitosti povolala ruské velvyslance. Spojené státy tento týden oznámily, že chystají kvůli smrti ruského opozičníka nový balík sankcí proti Rusku a jeho představitelům.

Lavrov označil reakci Západu na úmrtí Navalného za hysterii. „Odmítáme mezinárodní vyšetřování jeho smrti,“ řekl dále Lavrov. Podle něj Západ nemá právo udělovat Rusku lekce vzhledem k tomu, jak se zachoval v jiných případech, například ohledně aktivisty Juliana Assange, kterému v USA hrozí za zveřejnění tajných materiálů mnoho let vězení.

Některé delegace během jednání v Riu de Janeiro otevřely téma smrti Navalného, řekl podle agentury ANSA novinářům šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Podle něj však Lavrov na téma nereagoval a zůstal zticha.

Lavrov se v Brazílii účastnil zasedání ministrů zahraničí zemí skupiny G20 například společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. S ním ale ruský ministr nejednal a během zasedání spolu nemluvili. Lavrov však měl bilaterální schůzku s tureckým ministrem zahraničí Hakanem Fidanem a ve čtvrtek večer bude jednat s brazilským prezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silva.

Autoři: ,