Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Objasněte okolnosti Navalného smrti. Státy si předvolaly ruské velvyslance

Alexeje Navalného uctili lidé po celém světě, na snímku pietní akce v Baverly Hills v Kalifornii. (16. února 2024) foto: Reuters

Ministerstva zahraničí Německa, Francie, Švédska, Španělska a Nizozemska si kvůli smrti předáka ruské opozice Alexeje Navalného předvolala ruské velvyslance ve svých zemích. Berlín žádá propuštění všech politických vězňů v Rusku, dodala v této souvislosti mluvčí německé vlády.
  7:11

O předvolání ruských velvyslanců informovaly vpondělí úřady pětice západoevropských zemí. „Je šokující, že jsou v Rusku zatýkáni lidé při položení květin k uctění památky Alexeje Navalného,“ cituje mluvčí německé vlády list Deutsche Welle.

Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné podle agentury AFP oznámil zprávu o předvolání ruského ambasadora v Paříži během své pondělní návštěvy Argentiny. K Navalného úmrtí v sibiřské trestanecké kolonii dodal, že režim (ruského prezidenta) Vladimira Putina opět ukázal svou skutečnou podstatu.

„Evropská unie musí jednat proti politickému útlaku v Rusku. Je to o to důležitější, že 16. února zemřel ve vězení Alexej Navalnyj,“ uvedl v prohlášení švédský ministr zahraničí Tobias Billström. Tisková zpráva jeho úřadu oznámila, že švédská vláda na evropské úrovni iniciovala prozkoumání možnosti nových sankcí vůči Moskvě.

Předejte tělo pozůstalým

Předvolání ruského velvyslance v Madridu v pondělí večer oznámilo španělské ministerstvo zahraničí, uvedla stanice RTVE. Již v pátek šéf španělské diplomacie José Manuel Albares vyzval Rusko, aby objasnilo všechny okolnosti úmrtí známého odpůrce Putinovy vlády. Podle Albarese nesou v konečném důsledku odpovědnost za Navalného úmrtí ti, kteří ho nespravedlivě zavřeli do vězení z politických důvodů.

Nizozemská ministryně zahraničí Hanke Bruinsová Slotová uvedla, že nechala předvolat ruského velvyslance, aby ho požádala o objasnění okolností Navalného smrti. „Důrazně vyzýváme Rusko, aby předalo Navalného tělo jeho rodině a blízkým,“ uvedla ministryně, podle které ruský opozičník zaplatil nejvyšší cenu v boji za svobodné a demokratické Rusko.

K předvolání ruského velvyslance přistoupila již minulý týden Británie. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake ČTK sdělil, že ministr Jan Lipavský v tomto případě dává přednost celounijnímu postupu. V pondělí v Bruselu šéf diplomacie uvedl, že Česko podporuje přijetí dalších sankcí vůči Rusku kvůli Navalného smrti.

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval Putinův režim, mimo jiné za korupci. Opoziční předák vinil Kreml, že vydal svého času rozkaz ho otrávit. Hned po návratu do vlasti z Německa, kde ho z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různá obvinění tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

V pátek ruská vězeňská služba oznámila, že se sedmačtyřicetiletému Navalnému při vycházce udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Navalnyj podle úřadů zemřel v trestanecké kolonii, která je vzdálená asi 1 900 kilometrů od Moskvy, leží za polárním kruhem a je pokládaná za jednu z nejdrsnějších věznic v Rusku. Zprávy o úmrtí Navalného jsou zároveň provázeny nejasnostmi a mimo jiné není jasná příčina smrti.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...