Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Američan dal za kresbu ve výprodeji pár dolarů. Pak zjistil, že to je originál v miliardové hodnotě korun

Dosud nepublikovaná kresba Albrechta Dürera je vystavena v Agnew's Gallery v Londýně. (19. listopadu 2021) foto: Profimedia.cz

Šťastnou ruku měl před pěti lety Američan, který při prodeji pozůstalosti koupil za třicet dolarů (700 Kč) kresbu, která měla být kopií díla renesančního umělce Albrechta Dürera. Kunsthistorici ale nakonec prokázali, že se jedná o originál. Jeho cena by se v aukci mohla vyšplhat až na 50 milionů dolarů (více než miliardu korun). Napsal o tom list The Times.
  7:00

Perokresbu s názvem Panna Marie a Ježíšek s květinou na travnaté lavici měl ve své sbírce americký architekt Jean-Paul Carlhian, který zemřel v roce 2012. Když o tři roky později zemřela i jeho manželka, prodávali dědicové vybavení jejich domu poblíž Bostonu, a to včetně zmiňované kresby.

Mělo se za to, že jde o kopii Dürera z 20. století. Nový majitel dal ale později dílo posoudit odborníkům a ti nakonec dospěli k překvapivému závěru, že jde o originál vytvořený v prvních desetiletích 16. století.

„Když jsem toho Dürera viděl, byla to neuvěřitelná chvíle. Přede mnou ležela buď naprosto dokonalá kopie, nebo mistrovské dílo,“ řekl serveru Art Newspaper Clifford Schorer, partner londýnské galerie Agnews, která se nyní o dílo stará. 

Podle něj se znalci Dürera jednoznačně shodli, že perokresba je pravá. Nejspíš jde o přípravnou skicu ke kresbě Madona se zvířátky, která je ve sbírkách vídeňské Albertiny.

Schorer podle The Times s majitelem kresby uzavřel důvěrnou dohodu o prodeji a předem mu zaplatil blíže neupřesněnou částku, která jeho rodině dovolila splatit dluhy z kreditních karet, zaplatit opravu střechy a koupit nové auto. Šedesátník, který na kresbu před lety narazil, ale může očekávat, že bude zajištěný až do konce života, protože cena díla se odhaduje na desítky milionů dolarů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!