Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Američan vyhrál obří jackpot, v přepočtu skoro 35 miliard. Po zdanění mu ale zůstane zhruba polovina

Svět

  12:07
Washington - V americké sázkové hře Mega Millions padl jackpot s obří výhrou 1,537 miliardy dolarů (34,8 miliardy Kč). Podle agentury AP se jedná o druhou nejvyšší loterijní výhru ve Spojených státech. Původní odhad výhry byl 1,6 miliardy dolarů, což by znamenalo vůbec nejvyšší částku v dějinách.

Jackpot se vyšplhal na zmíněnou astronomickou částku díky tomu, že od konce července se nikdo do vítězných šesti čísel nestrefil. foto: Reuters

Tiket se šesti šťastnými čísly, která byla vylosována v úterý večer, si zakoupil sázející v Jižní Karolíně. Jackpot se vyšplhal na zmíněnou astronomickou hodnotu díky tomu, že od konce července se nikdo do vítězných šesti čísel nestrefil. Jméno vítěze se možná veřejnost nikdy nedozví, jelikož Jižní Karolína patří k několika málo americkým státům, kde výherci smějí zůstat v anonymitě.

Kupóny Mega Millions lottery v USA.
Účast ve hře sice vyjde pouze na dva dolary (asi 45 Kč), ale šance vyhrát...

„Konečná částka nakonec nedosáhla odhadovaných 1,6 miliardy dolarů,“ prohlásila Carol Gentryová, mluvčí Maryland Lottery, která vede konsorcium státních loterií účastnících se losování hry Mega Millions.

„Odhady vítězné částky vycházejí z historických zkušeností. U takhle velkého jackpotu ale moc zkušeností nemáme,“ podotkla. Podle Gentryové je 70 procent sázenek prodáno v den slosování. „Předpovědět přesná čísla tak může být složité,“ dodala Gentryová.

Zatím nejvyšší výhra v loterii z ledna 2016 činí podle amerických médií 1,586 miliardy dolarů, kterou si v sázkové hře Powerball rozdělili tři výherci.

Taženými čísly v úterním slosování loterie Mega Millions, která jednomu ze sázejících přinesla závratnou výhru, byla 5, 28, 62, 65, 70 a rovněž číslo 5, které padlo jako takzvané Megaball číslo.

Výherce celou výhru nedostane. Pokud si zvolí - jako většina vítězů - výplatu v hotovosti, odevzdá bernímu úřadu skoro polovinu částky. Pokud peníze uloží na účet, bude daňový odpočet o něco nižší. Příštích několik desetiletí pak bude dostávat pravidelnou rentu.

Účast ve hře sice vyjde pouze na dva dolary (asi 45 Kč), ale šance vyhrát jackpot v této loterii je jedna ku 302,5 milionu, upozorňují statistici.

V loterii je možné sázet ve 44 amerických státech, stejně jako ve Washingtonu a na Amerických Panenských ostrovech.

Nejvyšší výhry v loterii ve světě

  • Předchozí americká a zároveň světová rekordní výhra v loterii činila 1,586 miliardy dolarů (podle tehdejšího kurzu skoro 40 miliard Kč) a v lednu 2016 se o ni podělili tři výherci loterie Powerball. Ve Spojených státech se ale navíc výhry z loterií daní, každý ze šťastlivců tak získal zhruba 328 milionů dolarů (tehdy 8,2 miliardy Kč). Jediný výherce si pak v USA odnesl rekordní sumu loni v srpnu, když získal také v loterii Powerball 759 milionů dolarů (16,8 miliardy Kč). Po zdanění to bylo 480 milionů dolarů (10,6 miliardy Kč).
  • V Evropě existují dvě loterie, které umožňují rekordní výhry, ty jsou ale ve srovnání s USA podstatně nižší. V Eurojackpotu činí maximální suma 90 milionů eur (nyní zhruba 2,3 miliardy Kč) a dosud ji získali tři výherci. Naposledy letos v únoru z Finska, předtím v říjnu 2016 z Německa a jako první získal tento jackpot český sázející v květnu 2015. V konkurenční hře EuroMillions činí maximální výhra 190 milionů eur (4,9 miliardy Kč) a zatím padla třikrát - v srpnu 2012, říjnu 2014 a naposledy v říjnu 2016.
  • V České republice zůstává rekordní výhrou už zmíněný Eurojackpot s 90 miliony eur z května 2015, což bylo podle tehdejšího kurzu téměř 2,5 miliardy korun. Druhá nejvyšší výhra činila 399,9 milionu korun a padla v nejštědřejší české loterii Sportce v listopadu 2013. Ve stejné hře se pak ještě dvakrát výhra pohybovala kolem hranice 200 milionů korun - v září 2016 (201,2 milionu Kč) a v listopadu 2014 (195,1 milionu Kč).
  • Nejbohatší na světě vzhledem k množství různých výher je španělská vánoční loterie El Gordo (Tlouštík). O výhry se v ní každý rok před Vánocemi podělí tisíce lidí. Například loni se mezi výherce rozdělily ceny v úhrnné výši 2,38 miliardy eur (skoro 62 miliard Kč).
Autor: