Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Americká vláda schválila prodej stíhaček F-16 Turecku za 23 miliard dolarů

Americký stíhací letoun F16 na základně Ajn al-Asad západně od hlavního města Bagdád foto: Profimedia.cz

Americká administrativa schválila prodej stíhaček F-16 Turecku. Jde o obchod za 23 miliard dolarů (525 miliard korun). Podle agentury AP tak Spojené státy reagují na to, že Turecko v týdnu po dlouhém váhání schválilo přistoupení Švédska k NATO. Spojené státy také plánují prodat až 40 stíhaček F-35 Řecku a zemi dále darují další obranné vybavení.
  7:35aktualizováno  13:15

Americké ministerstvo zahraničí informovalo o svém souhlasu s prodejem 40 stíhaček a zařízení k modernizaci dalších strojů Kongres. Americký parlament už prodej nemusí schvalovat, pokud by se tak však rozhodl, může ho ještě zastavit, jak poznamenává agentura DPA, podle níž je to ale nanejvýš nepravděpodobné.

Turecko, které je spojeneckou zemí USA, dlouhodobě usilovalo o modernizaci své flotily letounů F-16 a podmínilo ratifikaci členství Švédska v NATO mimo jiné právě schválením prodeje nových stíhaček. Administrativa prezidenta Joea Bidena prodej podporovala, formálně o něm Kongres ale vyrozuměla až nyní.

Čekání na Maďarsko

Turecko se schválením přistoupení Švédska k alianci váhalo déle než rok a půl, což zdůvodňovalo mimo jiné tvrzením, že Stockholm nebere dostatečně vážně obavy Ankary týkající se národní bezpečnosti, včetně boje proti kurdským ozbrojencům. Průtahy podle AP frustrovaly Spojené státy i další spojence v NATO. Poslední zemí, která členství Švédska v alianci musí ratifikovat, je nyní Maďarsko.

Co se týče prodeje stíhaček Řecku, USA mají v plánu zemi dále zdarma poskytnout dva vojenské dopravní letouny C-130 Hercules, deset motorů pro letadla P-3 Orion a 60 bojových vozidel pěchoty Bradley.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!