Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Americké letectvo sestřelilo další neidentifikovaný objekt, třetí za tři dny

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón. (1. února 2023) foto: AP

Americké letectvo sestřelilo nad Huronským jezerem další neidentifikovaný létající objekt. Za tři dny je to nad Severní Amerikou už třetí případ. Podrobnosti o velikosti nebo tvaru objektu úřady odmítly sdělit.
  22:45aktualizováno  22:56

„Objekt sestřelili piloti amerického letectva a Národní gardy,“ uvedla na twitteru kongresmanka za stát Michigan Elissa Slotkinová. „Všechny nás zajímá, co to bylo za objekt a jaký je jeho účel,“ dodala. Američtí činitelé, kteří hovořili pod podmínkou zachování anonymity, odmítli uvést podrobnosti o vzhledu neznámého objektu, který byl sestřelen v neděli, uvedla agentura Reuters.

Americký Federální úřad pro civilní letectví (FAA) v neděli před zásahem armády omezil provoz nad nedalekým Michiganským jezerem, krok zdůvodnil potřebou národní obrany. Omezení letového provozu pak oznámila na kanadské straně Velkých jezer také Ottawa. Podobná omezení nařídily úřady i před obdobnými zásahy armádního letectva v minulých dnech.

Severoamerický vzdušný prostor v posledních dvou týdnech tak narušily už čtyři létající objekty. Minulý týden v sobotu stíhačka americké armády sestřelila na pokyn prezidenta Joea Bidena čínský balon, který Spojené státy označily za špionážní a který přelétl nad americkým územím. Tento týden v pátek sestřelil americký stíhací letoun nad Aljaškou neidentifikovaný objekt a v sobotu kanadský premiér Justin Trudeau informoval o sestřelení neidentifikovaného objektu nad kanadským teritoriem Yukon.

V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by neidentifikované objekty sestřelené nad Aljaškou a Kanadou měly souvislost s čínským balonem sestřeleným dříve. Zdá se ale, že bezpečnostní činitelé zůstávají v pozoru, upozornila stanice CNN. Tiskové oddělení Rady Bílého domu pro národní bezpečnost podle agentury Reuters v neděli uvedlo, že sestřelené objekty vypadají jinak než zmíněný čínský balon a byly také mnohem menší.

Lídr demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer předtím v rozhovoru v televizi ABC řekl, že američtí činitelé se domnívají, že létající objekty sestřelené v minulých dnech nad Aljaškou a Kanadou byly balony. Také on zmínil, že byly menší než čínský balon z minulého týdne. Kanadský premiér v neděli uvedl, že týmy pátrají po válcovitém předmětu, aby ho mohly analyzovat a zjistit více o jeho účelu a původu.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...