Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Dárci zaplatili milion dolarů Bidenovým právníkům. Pokrytec, zní od zastánců Trumpa

Americký prezident Joe Biden pronáší projev v Bílém domě ve Washingtonu. (5. března 2024) foto: Reuters

Demokratičtí dárci dali nejméně 1,7 milionu dolarů (40,5 milionu korun) na právní výlohy amerického prezidenta Joea Bidena během vyšetřování toho, jak nakládal s tajnými dokumenty. Republikáni v pátek obratem prezidenta obvinili z pokrytectví, protože sám kritizoval Donalda Trumpa, že používá finance od dárců k placení právních výloh. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
  7:25

Platby Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) prezidentovým právníkům „nelze srovnávat“ s Trumpovou snahou získat dary na pokrytí právních sporů, řekl mluvčí DNC Alex Floyd. „DNC na rozdíl od Donalda Trumpa neutratí ani cent z peněz řadových dárců na účty za právní služby,“ uvedl.

Peníze pro Bidenův právní tým pocházely z právního účtu DNC, napsala agentura AP. Dodala, že tento účet je financován především velkými dárci, kteří již dosáhli povoleného maxima příspěvků.

Dotčené prostředky byly vyplaceny firmám a právníkům, kteří zastupovali Bidena během vyšetřování toho, jak zacházel s utajovanými dokumenty z doby jeho působení v roli viceprezidenta.

Vyšetřování začalo v lednu 2023 a skončilo na začátku letošního roku. Závěrečná zpráva konstatovala, že Biden „úmyslně“ zadržel množství spisů, ale zvláštní vyšetřovatel ho neobvinil z trestného činu.

Záznamy pocházely z let 2009 až 2017, kdy byl viceprezidentem. Podle listu The Washington Post se jedná asi o dvacítku dokumentů. Američtí činitelé včetně prezidenta přitom mají po odchodu z funkce povinnost odevzdat všechny citlivé materiály Národnímu archivu.

V návaznosti na toto vyšetřování DNC, který shromažďuje finance na podporu Bidenovy kampaně za znovuzvolení, podle záznamů Federální volební komise (FEC) poukázal zhruba 1,7 milionu dolarů právníkům, kteří Bidena zastupují.

Zatímco DNC použil na zaplacení Bidenových poplatků 1,7 milionu dolarů, Trump podle médií vynaložil z prostředků dárců více než 100 milionů dolarů na pokrytí nákladů, které mu vznikly v souvislosti s jeho různými soudními spory.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...