Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Aplikace TikTok kvůli novému zákonu omezila služby v Rusku. Končí živé přenosy i vkládání videí

NÚKIB již dříve varoval například před používáním aplikace TikTok. foto: Reuters

Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok omezila své služby v Rusku, a to kvůli novému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření jiných než oficiálních informací o ruské armádě.
  23:10

Aplikace uvedla, že dokud nevyhodnotí důsledky nového zákona, nebudou moci její uživatelé v Rusku uskutečňovat živé přenosy a vkládat nové videonahrávky. Upozornila, že omezení nebude mít vliv na službu umožňující zasílání zpráv. Majitelem aplikace je čínská společnost ByteDance.

„TikTok je platformou pro kreativitu a zábavu, která může přinášet úlevu a lidský kontakt v době války, kdy lidé čelí obrovské tragédii a izolaci. Naší nejvyšší prioritou však zůstává bezpečnost našich zaměstnanců a uživatelů. Ve světle nového ruského zákona o ‚fake news‘ jsme neměli jinou možnost, než pozastavit živé streamování a nový obsah u své videoslužby, zatímco budeme posuzovat bezpečnostní důsledky tohoto zákona,“ uvedla aplikace na svém twitterovém účtu.

Rusko se do pátku odstřihne od světového internetu, tvrdí běloruská televize Nexta

Ruský parlament v pátek schválil zavedení trestní odpovědnosti a až 15 let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím. Novela zavádí do trestního zákona nové ustanovení o veřejném šíření vědomě lživých informací o použití ozbrojených sil při obraně zájmů Ruska a jeho občanů.

De facto to znamená, že média mohou zveřejnit pouze oficiální informace úřadů. Ve světle současné invaze na Ukrajinu tak mohou informovat pouze o tom, jak konflikt prezentuje Moskva - tedy jako „speciální vojenskou operaci“, která má osvobodit Ukrajince. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor v pátek rovněž zablokoval přístup k sociální síti Facebook a omezovat začal také přístup k síti Twitter.

V sobotu se kvůli novému zákonu rozhodly zastavit vysílání z Ruska německé stanice ARD a ZDF. Svou činnost v Rusku přeruší i španělská tisková agentura EFE, francouzský rozhlas Radio France to zvažuje. Stažení svých novinářů z Ruska už dříve ohlásily například stanice CNN, BBC, CBC nebo agentura Bloomberg.

Aktivity v Rusku již v reakci na útok na Ukrajinu přerušila také řada západních podniků. V sobotu například zastavení ruských aktivit oznámili španělský oděvní gigant Inditex, italský módní dům Prada a německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma. Rakouská ropná a plynárenská společnost OMV uvedla, že se v budoucnosti bude vyhýbat veškerým investicím v Rusku a že by se mohla zbavit svého čtvrtinového podílu v obřím ruském nalezišti plynu Južno-Russkoje.

Pozastavení investic v Rusku dnes oznámila také francouzská potravinářská skupina Danone. Uvedla rovněž, že jeden z jejích dvou závodů na Ukrajině v důsledku ruské invaze přerušil provoz. „Rozhodli jsme se pozastavit všechny investiční projekty v Rusku, v současnosti však zachováváme produkci a distribuci čerstvých mléčných výrobků a dětské výživy, abychom dál uspokojovali základní potravinové potřeby místní populace,“ dodala.

Autor: