Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Arizonští poslanci zrušili 160 let starý zákon, který zakazoval potraty

Arizonský republikán Anthony Kern hovoří k protestujícím proti zrušení zákona povolující potraty. (25. dubna 2024) foto: Reuters

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona z roku 1864, který zakazoval potraty s výjimkou ohrožení života matky. Zákon starý 160 let se stal vymahatelným po rozhodnutí státního nejvyššího soudu za začátku dubna. Jeho zrušení teď musí odsouhlasit ještě Senát, souhlas většiny senátorů je podle stanice NBC News velmi pravděpodobný.
  7:28

Zákon na zákaz potratů z roku 1864 stanovuje až pětileté vězení pro kohokoli, kdo pomůže s umělým ukončením těhotenství. Neobsahuje žádné výjimky pro oběti znásilnění ani incest.

Při čtvrtečním hlasování se tři republikáni z arizonské Sněmovny reprezentantů připojili k demokratům a zrušení zákona z doby občanské války podpořili. Senát by mohl hlasovat o zrušení zákona ve třetím čtení už ve středu 1. května.

Jakmile se tak stane, demokratická guvernérka Katie Hobbsová zrušení nejspíš rychle podepíše. Už po verdiktu soudu Hobbsová a její generální prokurátorka Kris Mayesová slibovaly, že lékaři za interrupce nebudou stíháni ani po dobu platnosti starého zákona.

Výsledek hlasování ocenila i mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová s tím, že „je to dobrá věc“ a „postupujeme správným směrem“.

Původní opatření přijalo regionální zákonodárné shromáždění skoro 50 let předtím, než se Arizona stala státem USA, a nejvyšší soud se zabýval otázkou, zda může dál platit. O věci rozhodovala šestice soudců jmenovaná Republikánskou stranou a poměrem čtyř hlasů ku dvěma dala zákazu zelenou.

Tento spor by mohl z potratů učinit klíčové téma listopadových voleb v Arizoně, která je považovaná za jeden z rozhodujících států pro volbu prezidenta.

V červnu 2022 Nejvyšší soud USA zrušil přelomové rozhodnutí v kauze Roe vs. Wade z roku 1973, které stanovilo právo na potrat plošně v celých Spojených státech přibližně do 22. týdne těhotenství. Od té doby o pravidlech pro potraty rozhodují jednotlivé státy, čehož politici Republikánské strany využili ke striktnímu omezení přístupu k tomuto typu zdravotní péče. Zákaz interrupcí teď platí ve 14 státech, v dalších sedmi jsou výrazně omezeny.

Autoři: ,