Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

U Berlína zanikla planetka 2024 BX1. Na výpočtu dráhy se podíleli čeští vědci

Úlomek meteoritu, který byl nalezen čtyřmi polskými lovci meteoritů na poli poblíž Ribbecku. Meteorit pocházel z asteroidu 2024 BX1, který shořel nedaleko Berlína. (26. ledna 2024) foto: Profimedia.cz

V polovině ledna byl z celého území Česka, ale i celé střední Evropy k vidění velmi jasný bolid. Tento světelný jev byl způsoben tělesem, které objevil maďarský astronom Krisztián Sárneczky přibližně tři hodiny předtím, než se srazilo se Zemí. Místo a čas srážky předpověděly evropské observatoře. Zachytily je všechny kamery Evropské bolidové sítě.
  9:37

Samotný asteroid o hmotnosti asi sto kilogramů vstoupily do zemské atmosféry 32 minut a 38 sekund po půlnoci 21. ledna. „Celá světelná dráha bolidu, která směřovala přibližně od západu k východu, ležela západně od Berlína, což odpovídá předpovědi z předsrážkových dat,“ napsal ve zprávě Astronomický ústav Akademie věd ČR. Jeho Oddělení meziplanetární hmoty se podílelo na výpočtech a zároveň předpovědělo typ spadlého asteroidu.

Na českých kamerách začal bolid svítit ve výšce 96,5 km. Maximální absolutní jasnosti, tedy ještě větší než je jasnost Měsíce v úplňku, potom dosáhl ve výšce 33,8 km. Pohasl ve výšce 22,9 km nad zemí poblíž západního Berlína.

Vědcům se podařilo tento přírodní úkaz velmi podrobně popsat, neboť ho zaznamenaly všechny přístroje umístěné na 21 stanicích Evropské bolidové sítě. Hned patnáct z nich je na území České republiky. Ostatní se nacházejí na Slovensku, v Rakousku a Německu.

Díky všem záznamům vědci podrobně popsali atmosférickou dráhu bolidu a potvrdili jeho předchozí dráhu ve Sluneční soustavě, která byla v tomto případě známá z pozorování asteroidu před srážkou.

Většina původní hmoty bolidu se během průletu atmosférou spotřebovala, malé meteority však dopadly na zemský povrch. Důkazem toho jsou i fotky na sociální síti X, kde lidé ukazují své úlovky. „Do neděle 28. ledna bylo nalezeno přinejmenším 40 meteoritů o hmotnostech od 2 gramů do 171 gramů. Druhý největší meteorit váží 114 gramů,“ informoval Astronomický ústav AV ČR.

Vědci díky pozorování také určili složení a strukturu původního tělesa (meteoroidu) 2024 BX1. Jeden z prvních nalezených meteoritů byl rozlomený na tři kusy o celkové hmotnosti 171 gramů. Našla ho skupina polských amatérských hledačů. Odborníci se shodují, že jde s největší pravděpodobností o vzácný typ meteoritu, jmenovitě aubrit, také zvaný enstatický achondrit.

27. června 2023

Autor:

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...